avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1593 soluții astăzi
Forum Activitate popic80

Activitate popic80

Astazi am primit raspuns de la AJPS. Raspunsul lor este comunicatul de presa al Ministerului Muncii ([ link extern ] .
In acest caz pot da in judecata AJPS pentru plata retroactiva a indemnizatiei ? (Precizez ca am tripleti nascuti in octombrie 2006.) Nu este prea tarziu sa dau in judecata AJPS ? Pot pierde procesul deoarece a trecut termenul general de prescriptie de 3 ani ?
Caz concret:
1. Copii (tripleti) nascuti in 12.10.2006
2. Primit indemnizatie de crestere a copilului pana pe 01.09.2008
3. In 02 decembrie 2011 facut cerere la AJPS pentru calcularea indemniztiei si pentru ceilalti doi copii, in baza OUG 148/2005, legea 239/2009 si decizia ICCJ 26 din 14.11.20111 (acum in asteptarea unui raspuns de AJPS. Raspuns probabil nefavorabil)
4. Daca dau in judecata AJPS, instanta imi poate respinge cererea invocand ca au trecut mai mult de 3 ani (termenul general de prescriptie) decand sotia a fost in concediu de crestere copil ?
Va rog daca se poate un raspuns argumentat.
Cu deosebit respect, Popa Ioan

Stiu despre decizia ICCJ dar sunt foerte nelamurit asupra termenului de prescriptie. Daca dau in judecata Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale acum in decembrie 2011 sau ianuarie 2011 nu este prea tarziu ? Nu s-a prescris dreptul ?
Buna ziua.
In 12.10.2006 sotia mea a nascut 3 fete (tripleti) si cf. OUG 148 a primit o singura indemnizatie de crestere a copilului (600 RON) pana in 01.09.2008 cand a revenit la serviciu..
Intrebarile me sunt:
1. Se poate obtine retroactiv indemnizatia si pentru ceilalti 2 copii, avand in vedere si decizia nr. 26 din 14.11.2001 a Inaltei Curti de Casatie si Justuitie ? (bineinteles prin hotararea unei instante, cf. comunicatului emis de ministerul muncii)
2. Nu exista nici un termen de prescriptie pentru acele drepturi ? (ce lege reglementeaza prescriptiile in acest domeniu ?)
3. Daca dau in judecata agentia judeteana de prestatii sociale si solicit calcularea indemnizatiei si pentru ceilalti 2 copii este corect ?
Va multumesc.
Buna ziua. In urma decesului tatalui meu care era unic asociat la o societate comerciala (SRL), aceasta a ramas fara activitate din 2003 pana acum aprox. 1 an cand prin hotarare judecatoreasca societatea a fost radiata datorita demersurilor registrului comertului. Intrebarea mea este ce se intampla cu un autovehicul inregistrat (inmatriculat ) pe societate acum cand societatea nu mai exista. Pot sa-l vand sau sa-l dau la rabla ? Autovehiculul poate fi radiat.
Va multumesc.
Va multumesc pt. raspuns dar as mai avea niste intrebari:
1. As dori sa stiu unde anume scrie ca asigurarea intra in vigoare la 01.07.2010 (doresc sa vad si eu textul acelei legi sau ce o fi pt. ca in legea 260/2008 si decretul 1070/2008 nu am vazut data de 01.07.2010. In lege se specifica ca va intra in vigoare la 120 de zile de la data publicarii in monitorul oficial (adica 120 de zile incepand cu 10.11.2008)) ?
2. In cazul meu nu ar trebui modificata asigurarea facultativa in sensul asigurarii in caz cutremur, alunecari de teren si inundatii doar pt. 650 euro diferenta de 20.000 de euro fiind acopertita de PAD (cf. normelor de aplicare a legii)?
3. Nu ar fi trebuit de la bun inceput ca banca sa-mi fi cerut sa inchei PAD la momentul acordarii creditului, 23.07.2010 adica ulterior intrarii in vigoare a legii ?
4. Daca banca "s-a trezit" acuma ca e o problema cu asigurarea si ca in caz de dezastru nu este acoperita:
4.1nu ar trebui sa fiu notificat in scris cf. optiunii mele din contract in ceea ce priveste notificarile de la/ catre banca eu avad termen de 15 zile sa formulez un raspuns ?
4.1 cf. legii si normelor nu ar fi trebuit sa-mi ceara incheierea unei asigurari obligatorii pana la data de 22 iulie 2011 ?
Mentionez ca toata discutia cu banca a fost verbala eu refuzand incheierea asigurarii pana cand banca nu imi aduce lamuriri.
Va multumesc.
Buna ziua. As dori o lamurire in ceea ce priveste un credit de nevoi personale cu ipoteca de la Banca Transilvania. Pt. obtinerea creditului am incheiat o asigurare multianuala pt. casa ipotecata (suma asigurata 20650 euro si incheiata la data de 23 iulie 2010). Zilele trecute am fost sunat de la banca si mi s-a comunicat ca am termen pana pe 7 dec. 2010 sa inchei o asigurare obligatorie cesionata in favoarea bancii. Mentionez ca asigurarea facultativa acopera riscurile de dezastre naturale (cutremur, inundatii, alunecari de teren). As dori sa stiu:
1. cand a intrat in vigoare legea 260/2008 si in baza a ce hotarari sau ordonante;
2. este corect ca asigurarea obligatorie sa fie cesionata in favoarea bancii;
3. poate banca sa-mi impuna un termen limita pt. incheierea acestei asigurari obligatorii

Va multumesc