Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cesionare asigurare obligatorie in favoarea bancii
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cesionare asigurare obligatorie in favoarea bancii

Buna ziua. As dori o lamurire in ceea ce priveste un credit de nevoi personale cu ipoteca de la Banca Transilvania. Pt. obtinerea creditului am incheiat o asigurare multianuala pt. casa ipotecata (suma asigurata 20650 euro si incheiata la data de 23 iulie 2010). Zilele trecute am fost sunat de la banca si mi s-a comunicat ca am termen pana pe 7 dec. 2010 sa inchei o asigurare obligatorie cesionata in favoarea bancii. Mentionez ca asigurarea facultativa acopera riscurile de dezastre naturale (cutremur, inundatii, alunecari de teren). As dori sa stiu:
1. cand a intrat in vigoare legea 260/2008 si in baza a ce hotarari sau ordonante;
2. este corect ca asigurarea obligatorie sa fie cesionata in favoarea bancii;
3. poate banca sa-mi impuna un termen limita pt. incheierea acestei asigurari obligatorii

Va multumesc
1. Asigurarea a intrat in vigoare la 01.07.2010 si se numeste asa cum ati consemnat, legea260/2008 si are o completare in decretul1070/2008
2. Da, este corect deoarece daca suma asigurata a locuintei este de 20.650 euro, 20.000 euro o reprezinta suma asigurata pt. polita obligatorie PAD si doar 650 euro pt polita facultativa, suma insuficienta pt acoperirea creditului dv in caz de eveniment.
3. Termenul nu poate fi impus altul decat a prevazut legea , adica 15.01. 2011, iar in cazul dv la expirarea acesti an de asigurare , adica 22 iulie 2011.
Va multumesc pt. raspuns dar as mai avea niste intrebari:
1. As dori sa stiu unde anume scrie ca asigurarea intra in vigoare la 01.07.2010 (doresc sa vad si eu textul acelei legi sau ce o fi pt. ca in legea 260/2008 si decretul 1070/2008 nu am vazut data de 01.07.2010. In lege se specifica ca va intra in vigoare la 120 de zile de la data publicarii in monitorul oficial (adica 120 de zile incepand cu 10.11.2008)) ?
2. In cazul meu nu ar trebui modificata asigurarea facultativa in sensul asigurarii in caz cutremur, alunecari de teren si inundatii doar pt. 650 euro diferenta de 20.000 de euro fiind acopertita de PAD (cf. normelor de aplicare a legii)?
3. Nu ar fi trebuit de la bun inceput ca banca sa-mi fi cerut sa inchei PAD la momentul acordarii creditului, 23.07.2010 adica ulterior intrarii in vigoare a legii ?
4. Daca banca "s-a trezit" acuma ca e o problema cu asigurarea si ca in caz de dezastru nu este acoperita:
4.1nu ar trebui sa fiu notificat in scris cf. optiunii mele din contract in ceea ce priveste notificarile de la/ catre banca eu avad termen de 15 zile sa formulez un raspuns ?
4.1 cf. legii si normelor nu ar fi trebuit sa-mi ceara incheierea unei asigurari obligatorii pana la data de 22 iulie 2011 ?
Mentionez ca toata discutia cu banca a fost verbala eu refuzand incheierea asigurarii pana cand banca nu imi aduce lamuriri.
Va multumesc.
popic80, utilizator