Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Apartament Prima Casa, banca cere asigurare ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Apartament Prima Casa, banca cere asigurare facultativa la valoare ...

Apartament Prima Casa, banca cere asigurare facultativa la valoare mai mare decat cea contractuala
Contractul de credit semnat cu banca spune clar ca eu trebuie sa inchei asigurarea locuintei citez: "la valoarea acceptata de societati de asigurare agreate, corespunzator normelor de asigurare, dar nu mai putin de 44650 Eur (valoarea creditului luat in 2009)". Incepand cu 2017, Banca imi cere sa fac polita facultativa la un pret mult mai mare decat ceea ce scrie in contract. Deci pe langa asigurarea PAD de 20000 Euro, obligatorie, anul acesta mi sa cerut sa fac Polita facultativa pentru 66 000 Euro (o crestere de 150%). Banca imi tot spune ca aceasta este valoarea de piata a imobilului in urma unei evaluari facute de Banca.
Poate Banca sa ma oblige sa inchei o asigurare la o suma mai mare atata timp cat in contractul de credit nu se mentioneaza ca eu trebuie sa asigur apartamentul la valoarea evaluata si nu la valoarea mentionata in contract? Din punctul meu de vedere, insumate, cele 2 asigurari se apropie de suma ceruta de Banca !!!`
Cum pot atasa un screenshot cu raspunsul bancii ???
silviu1975, utilizator
Un raspuns va rog ???!!

silviu1975 a scris:

Apartament Prima Casa, banca cere asigurare facultativa la valoare mai mare decat cea contractuala
Contractul de credit semnat cu banca spune clar ca eu trebuie sa inchei asigurarea locuintei citez: "la valoarea acceptata de societati de asigurare agreate, corespunzator normelor de asigurare, dar nu mai putin de 44650 Eur (valoarea creditului luat in 2009)". Incepand cu 2017, Banca imi cere sa fac polita facultativa la un pret mult mai mare decat ceea ce scrie in contract. Deci pe langa asigurarea PAD de 20000 Euro, obligatorie, anul acesta mi sa cerut sa fac Polita facultativa pentru 66 000 Euro (o crestere de 150%). Banca imi tot spune ca aceasta este valoarea de piata a imobilului in urma unei evaluari facute de Banca.
Poate Banca sa ma oblige sa inchei o asigurare la o suma mai mare atata timp cat in contractul de credit nu se mentioneaza ca eu trebuie sa asigur apartamentul la valoarea evaluata si nu la valoarea mentionata in contract? Din punctul meu de vedere, insumate, cele 2 asigurari se apropie de suma ceruta de Banca !!!`
Cum pot atasa un screenshot cu raspunsul bancii ???

chiar nu are nimeni un raspuns ?
aditional, azi Banca mi-a trimis on asigurare incheiata de banca si platita de banca din banii mei !!! Nu este acesta un abuz clar atata timp cat eu nu am fost de acord cu aceasta?

silviu1975 a scris:

Un raspuns va rog ???!!

silviu1975 a scris:

Apartament Prima Casa, banca cere asigurare facultativa la valoare mai mare decat cea contractuala
Contractul de credit semnat cu banca spune clar ca eu trebuie sa inchei asigurarea locuintei citez: "la valoarea acceptata de societati de asigurare agreate, corespunzator normelor de asigurare, dar nu mai putin de 44650 Eur (valoarea creditului luat in 2009)". Incepand cu 2017, Banca imi cere sa fac polita facultativa la un pret mult mai mare decat ceea ce scrie in contract. Deci pe langa asigurarea PAD de 20000 Euro, obligatorie, anul acesta mi sa cerut sa fac Polita facultativa pentru 66 000 Euro (o crestere de 150%). Banca imi tot spune ca aceasta este valoarea de piata a imobilului in urma unei evaluari facute de Banca.
Poate Banca sa ma oblige sa inchei o asigurare la o suma mai mare atata timp cat in contractul de credit nu se mentioneaza ca eu trebuie sa asigur apartamentul la valoarea evaluata si nu la valoarea mentionata in contract? Din punctul meu de vedere, insumate, cele 2 asigurari se apropie de suma ceruta de Banca !!!`
Cum pot atasa un screenshot cu raspunsul bancii ???

Asigurarea imobilului se face la valoarea acestuia de piata, evaluata de banca! Valoarea de piata o comunica banca prin e-mail.

Asigurarile pentru locuinta care sunt cesionate la banci isi modifica suma asigurata de la an la an, conform evaluarii bancii respective.

Este normal ca suma asigurata din polita sa sufere modificari de la an la an, deoarece valoarea de piata niciodata nu stacneaza.

Mai mult, este normal sa platiti pentru o suma asigurata mai mare, avand in vedere cresterile in toate sectoarele economiei, inclusiv in sectorul imobiliarelor.

Banca procedeaza corect in aceasta situatie.

In situatia in care pastrati valoarea de 44.650 EUR ca si suma asigurata in polita de asigurare, in cazul unui risc catastrofic (cutremur, inundatii, alunecari de teren) veti fi subasigurat iar despagubirea nu se va acorda corect, ci proportional!

Vorbim despre subasigurare in conditiile in care respectiva polita de asigurare este incheiata pentru o suma asigurata mai mica decat adevarata valoare a obiectului asigurat. De obicei, prima de asigurare este mai mica, iar in caz de daune, asiguratorul va oferi o despagubire proportionala cu raportul dintre suma asigurata si valoarea reala a bunului.
Daniel Vidoe, Consultant asigurari
@Daniel Vidoe
Multumesc de raspun. Dar care este spatiul legal (contractula nu se pune problema: am scris mai sus ce se specific ain contract) la care eu sunt OBLIGAT sa fac asigurare facultativa la suma indicata de banca (suma evaluata de un evaluatpr agreat de banca)? PAD 20 000 + Facultativa de 45 000 = 65 000 Euro (98.34% din suma ceruta de banca) !!!
Cand dvs incheiati politele de asigurare FACULTATIVA si PAD, iar imobilul sa zicem ca este evaluat la 50.000 eur (suma rotunda), veti face politele astfel:
FACULTATIVA: suma asigurata cladire: 50.000 EUR
OBLIGATORIE(PAD): suma asigurata: 20.000 EUR

Dvs nu ati asigurat imobilul la 70.000 EUR, l-ati asigurat la 50.000 EUR.

Politele PAD si FACULTATIVA sunt complementare. Polita PAD, in cazul existentei politei facultative si a riscului de cutremur, devine FRANSIZA.

Polita facultativa are ca si fransiza: 20.000 EUR la riscurile de natura catastrofala (cutremur, inundatii din devarsari, alunecari de teren) -> Adica exact ce acopera polita PAD.

Daca maine s-ar prabusi blocul din cauza unui cutremur mare, automat ar fi o dauna totala. Deci, se apeleaza la polita facultativa, la cei 50.000 EUR.
Se opresc cei 20.000 EUR din polita de asigurare PAD (pentru ca aceasta este fransiza), apoi veti fi despagubit cu cei 50.000 EUR.

Daca ati fi avut o dauna produsa de cutremur, sub 20.000 EURO, atunci ati fi folosit polita obligatorie PAD.
Daniel Vidoe, Consultant asigurari