Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dubla asigurare locuinta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dubla asigurare locuinta

Buna ziua

Am o polita de asigurare facultativa a locuintei, aferenta unui credit ipotecar, cesionata in favoarea bancii. Banca ma obliga sa cesionez in favoarea ei si polita obligatorie. Deci, doua polite care asigura acelasi bun, respectiv locuinta. E legala solicitarea bancii ?

Va multumesc
Da, este legal
cele doua polite se completeaza una pe cealalta, nu se exclud. Pe polita facultativa aveti o fransiza de 20.000 eur pt riscurile catastrofice.Polita obligatorie completeaza.tocmai aceasta fransiza
Olga Tanasa, Consultant asigurari
Revin cu precizarea ca polita facultativa o platesc pentru un apartament evaluat la 60.000 de euro, iar creditul este de 40.000 de euro. Nu era suficienta doar aceasta polita ?
Nu , nu era suficienta
Asa cum v-am mai spus, cele doua polite se completeaza nu se exclud una pe cealalta.Polita facultativa nu este valabila fara cea obligatorie
laleaua-neagra a scris:

Da, este legal
cele doua polite se completeaza una pe cealalta, nu se exclud. Pe polita facultativa aveti o fransiza de 20.000 eur pt riscurile catastrofice.Polita obligatorie completeaza.tocmai aceasta fransiza

Eu nu inteleg ceva: din cate stiu eu nu este vorba de o fransiza (franchiza cred ca e mai corect) ci de o asigurare ce acopera pana in 20000 EUR pagube produse de evenimentele pe care le-ati enuntat. Franchiza cred ca inseamna valoarea care este suportatta de asigurat cu ocazia unui eveniment produs (paguba). Va rog sa ma corectati daca gresesc...
Pana in 2015, cand s-a schimbat Legea privind PAD, daca asigurarea facultativa cuprindea si riscurile aferente celei obligatorii era OK. Dupa modificarea legii ,,ai , n-ai - dai" ....indiferent daca exista sau nu orice fel de asigurare, esti obligat sa faci si sa cesionezi bancii si PAD . Va spun din proprie experienta.
LEGE Nr. 191 din 2 iulie 2015
,,4. La articolul 3, după alineatul (8) se introduce un nou alineat, alineatul (9), cu următorul
cuprins:
"(9) Societăţile de asigurare-reasigurare autorizate să practice riscuri de catastrofă nu pot încheia asigurări facultative pentru o locuinţă care nu are încheiată în prealabil o asigurare obligatorie PAD."
ELLACAL, utilizator