avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Bunuri societate radiata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Bunuri societate radiata

Buna ziua. In urma decesului tatalui meu care era unic asociat la o societate comerciala (SRL), aceasta a ramas fara activitate din 2003 pana acum aprox. 1 an cand prin hotarare judecatoreasca societatea a fost radiata datorita demersurilor registrului comertului. Intrebarea mea este ce se intampla cu un autovehicul inregistrat (inmatriculat ) pe societate acum cand societatea nu mai exista. Pot sa-l vand sau sa-l dau la rabla ? Autovehiculul poate fi radiat.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 18:35, 30 Ianuarie 2011
Potrivit legii, dupa radierea societatii din Registrul Comertului , urmeaza o noua etapa si anume a dizolvarii societatii.In cadrul operatiunii de dizolvare se numeste un lichidator care stabileste activul si pasivul societatii. Face demersurile necesare inv ederea achitarii pasivului prin valorificarea bunurilor. Ceea ce ramane din activ revine unicului asociat, in cazul de fata mostenitorilor. Aceasta in mod curent insa Statutul societatii poate cuprinde prevederi speciale referitoare la bunurile societatii in caz de deces al unicului asociat .
Ca sa vindeti autoturismul legal, trebuie parcursa etapa de mai sus. Lichidatorul este cel care vinde.
Eu sunt putin de alta parere...:)) Dupa radierea societatii nu mai puteti reveni la dizolvare si pe urma la lichidare...In cazul descris, dupa dizolvarea societatii nimeni nu a solicitat desemnarea unui lichidator sau daca a fost desemnat nu si-a facut treaba in termenul legal, iar registrul comertului printr-o actiune concertata a solicitat tribunalului radierea societatilor aflate in aceasta stare. Bunurile ramase dupa radiere intra in patrimoniul asociatului/asociatilor. Incercati sa va prevalati de sentinta irevocabila prin care s-a dispus radierea, de certificatul de deces si de certificatul de mostenitor pentru a obtine ceea ce doriti.
sad a scris:

Eu sunt putin de alta parere...:)) Dupa radierea societatii nu mai puteti reveni la dizolvare si pe urma la lichidare...In cazul descris, dupa dizolvarea societatii nimeni nu a solicitat desemnarea unui lichidator sau daca a fost desemnat nu si-a facut treaba in termenul legal, iar registrul comertului printr-o actiune concertata a solicitat tribunalului radierea societatilor aflate in aceasta stare. Bunurile ramase dupa radiere intra in patrimoniul asociatului/asociatilor. Incercati sa va prevalati de sentinta irevocabila prin care s-a dispus radierea, de certificatul de deces si de certificatul de mostenitor pentru a obtine ceea ce doriti.

Aveti dreptate, nu stiu de ce m-am gandit ca e in rima etapa si anume - dizolvare
De aceea suntem aici...sa ne ajutam unii pe altii.=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere societate nelunelu68 nelunelu68 am o societate comerciala infiintata in ianuarie 2011 si nu am avut nici o activitate daca as dori sa o inchid ce demersuri trebuie sa fac (vezi toată discuția)
Radiere georgelgica georgelgica Care este differenta intre radierea ca urmare a dizolvarii si radierea ca urmare a incetarii activitatii? (vezi toată discuția)
Firma radiata ElenaD81 ElenaD81 Bună ziua. Sunt asociata cu fostul prieten la o firma. Am aflat astăzi ca a radiat-o fără sa mă anunte.se poate sa facă asta fără mine având în ... (vezi toată discuția)