avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Activitate auraneg

Activitate auraneg

daca intr-o cercetare penala ti se schimba titulatura din suspect in inculpat implica ce?
A.....multumesc....in cazul meu este 600 de lei nu 1.000, va multumesc,depuneam declaratia gresit.
Am inteles...adica daca am incasat de la clienti 600 lei si am cheltuit 400 lei, cifra de afaceri pe care trebuie sa o declar este de 1.000 lei. Multumesc.....
Buna seara,
Am o intreprindere individuala la care lucrez doar eu pe un taxi, Trebuie sa depun declaratia 392 B si cum nu ma pot bucura de colaborarea cu un contabi.(nu ca nu as vrea dar d-na contabila zice ca e o treaba usoara si nu vrea sa imi ia banii degeaba) #-o......asa ca va rog sa ma lamuriti.....cum ar trebuii completata aceasta declaratie si ce inseamna cifra de afacei ? toti banii ce i-am incasat de la clienti conform bonului fiscal?....
Răspuns la discuția Administrare frauduloasa???
Multumesc de raspuns...dar plangerea formulata ca si administrare frauduloasa este corecta din punct de vedere juridic....mi s-a parut ca si o plangere facuta unui administrator de firma...nu?
Buna seara
In 2006 am avut o procura pentru vanzarea unui teren,in 2008 cel ce mi-a lasat procura a murit,acum rudele lui vin si zic ca am vandut terenul si nu au primit banii.Mi-au facut plangere penala pentru administrare frauduloasa.Mentionez ca nu am chitanta descarcatoare ,doar o declaratie de mana cum ca si-a primit intreg pretul cerut.Ma puteti sfatuii cum sa actionez? Multumesc!:(
As vrea sa stiu care este pedeapsa pentru o frauda de 10 miliarde lei .Este vorba de o persoana fara antecedente ,fara cazier.
Multumesc,
Răspuns la discuția evaziune fiscala??

Buna ziua,
Acum 7 ani am cumparat pe baza de procura un teren pentru care am platit o suma destul de mare deoarece credeam ca zona va fii in dezvoltare.Persoana de la care am cumparat nu avea actele facute,nu avea cadastre,era mult de umblat pt.acte.Eu i-am dat banutii -toti ceruti, iar el i-a facut procura unui angajat si prieten de-al meu,urmand ca actele finale sa le semnam in momentul terminarii cadastrelor.Mentionez faptul ca persoana avea acele terenuri mostenite ,el fiind singurul mostenitor.Acum in 2013 ,rude de ale persoanei de la care am cumparat mi-au facut plangere ca ei nu au primit suma declarata in acte ci mai putin,,,,,mentionez deasemenea ca persoana de la care am cumparat nu imi face nici o plangere ci rudele ei.
Daca puteti sa-mi dati un sfat cum sa rezolv??
Deoarece ei m-au reclamat pt.evaziune fiscala iare pe prietenul meu l-au reclamat
pentru inselaciune.....
Multumesc.

Buna ziua,
Acum 7 ani am cumparat pe baza de procura un teren pentru care am platit o suma destul de mare deoarece credeam ca zona va fii in dezvoltare.Persoana de la care am cumparat nu avea actele facute,nu avea cadastre,era mult de umblat pt.acte.Eu i-am dat banutii -toti ceruti, iar el i-a facut procura unui angajat si prieten de-al meu,urmand ca actele finale sa le semnam in momentul terminarii cadastrelor.Mentionez faptul ca persoana avea acele terenuri mostenite ,el fiind singurul mostenitor.Acum in 2013 ,rude de ale persoanei de la care am cumparat mi-au facut plangere ca ei nu au primit suma declarata in acte ci mai putin,,,,,mentionez deasemenea ca persoana de la care am cumparat nu imi face nici o plangere ci rudele ei.
Daca puteti sa-mi dati un sfat cum sa rezolv??
Deoarece ei m-au reclamat pt.evaziune fiscala iare pe prietenul meu l-au reclamat
pentru inselaciune.....
Multumesc,
Discuție lamurire
Buna ,
ce se intampla daca declari gresit cifra de afaceri la intreprindere individuala (o cifra mai mica -de exemplu).
Multumesc.