avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate Nike_27

Activitate Nike_27

Buna seara si Hristos A Inviat !

Va rog frumos sa imi spuneti daca cu cod Caen 6311 si 6312 pot sa prestez servicii cu ajutorul aplicatiei www.lpis.apia.org.ro fermierilor prin digitizarea si actualizarea parcelelor in baza de date, respectiv masurarea suprafetei detinute, si completarea datelor pe baza declaratiei de suprafata 2014 in caietul de agromediu al fermierului.

Va multumesc frumos si astept un raspuns.
Multumesc pt raspuns, am fost la cei de la inmatriculari, dar am nevoie de stampila R.A.R pe dovada de retinere, in lipsa ei, nu pot ridica certificatul, iar ei in consecinta in 7 zile il trimit la Olanda....oare la R.A.R ce pot sa fac?
Buna ziua,

As avea si eu nevoie de ajutorul dumneavostra.... pe data de 22.11.2012 am cumparat un Opel Astra g din 2002 adus din Olanda, cu numere de culoare alba plasticate.

M-a oprit politia si mi-a retinut certificatul de inmatriculare original olandez, iar prt numerele aplicate pe masina valabile 14 zile, 4fr-g22, cu declaratia de export in care erau trecute, le-a retinut impreuna cu certificatul numerelor originale olandeze, 75-zt-zh.

Problema este ca acum eu nu mai pot ridica certificatul de la serviciul rutier cluj decat cu stampila de la R.A.R de gen....bun tehnic pentru...mentionez ca eu nu mai am acele numere originale de pe certificat pt ca au fost radiate in olanda si am primit cele plasticate.

In schimb am autorizatie de circulatie provizorie valabila, la R.A.R ce pot face?

Va rog frumos ajutati-ma, sunt disperat, numai stiu ce sa fac, mi-e frica sa nu raman cu masina in garaj.

Va multumesc frumos si astept sfaturi, sugestii.
Răspuns la discuția LEGISLATIE RUTIERA
Multumesc frumos,pentru atentionare.

Va rog frumos daca se poate sa imi dati un raspuns ce as putea face in cazul meu.



Buna seara,

Numele meu este Nicolae Morar, sunt din jud. Alba si de curand am intampinat o mare problema la cumpararea unui auto inmatriculat cu nr. provizorii, plasticate in Olanda.

Mentionez ca pe data de 22.11.2012 am cumparat acest vehicul din jud. Salaj, Oasul Zalau, un Opel Astra din 2002, vehicul care la spusele proprietarului si verificand actele, avea documente valabile pana pe 22.11.2012 la ora 00-00.

Ne-am deplasat impreuna la o firma de inmatriculari, am facut un contract de vanzare, (acel contract il facuse intre proprietarul de drept olandez si mine ca sa fie mai usor la inmatriculare, zicea el), totul ok pana aici.

Am vazut ca in documente mai aparea o carte verde pe numerele originale ale proprietarului, insa acelea nu erau la masina, ci doar niste numere plasticate, care erau trecute in acea carte verde si intre proprietar si soferul care a adus-o. Din cate am vazut eu, exista si o stampila cu aceste numere. In rest am toate documentele.

Problema este ca m-a oprit politia in mun. Turda, jud. Cluj si nu a gasit asigurare valabila pe CEDAM, mi-a ridicat acele numere pt ca nu sunt conforme... Dar in Olanda, oare erau? Mai exista alte auto asa?

Va dati seama ca mi-a luat si talonul, a facut copie dupa toate actele sil le-a trimis agentul la Insp. Cluj, pentru a lua legatura cu vama Romano-olandeza, sa verifice daca intr-adevar exista.

Va rog frumos, dati-mi un sfat, sunt distrus nu stiu ce sa fac, sunt pasibil de dosar penal, dar eu nu am nici o vina, pur si simplu am fost in necunostinta de cauza.

[Mesaj editat - Va rog sa nu mai scrieti exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Răspuns la discuția recuperare debit posibil/prescris
buna ziua,va multumesc pt atentionare si imi cer scuze !!! as vrea sa va intreb....oare care sunt demersurile pt executarea silita?daca eu platesc sa zicem marti transa 1 de 350 lei,iar restul pana pe 22.10.2010 si caurmare inca primesc avertizari,ce pot sa fac?sincer,nu vreau sa am probleme...desi este recesiune,voi incerca sa platesc,nu mai vreau sa primesc atatea telefoane....dar oare este posibil sa fie prescrisa datoria sau nu? daca mi-au trimis inca scrisorele,aasta inseamna ca nu este prescrisa?va rog frumos spuneti-mi cum sa procedez,dar sa nu mai am probleme....ei sunt obligati cei de la firma rec debite sa imi trimita lichidarea dosarului?iar daca sa zicem nu platesc....care sunt procedurile exacte? mai pot platii ulterior,inainte de a-mi face vreun sechestru? va multumesc frumos si astept raspuns.
Răspuns la discuția recuperare debit posibil/prescris
MULTUMESC FRUMOS PT RASPUNS,DAR IN ACEST CAZ CAND MA VOR SUNA MARTI CEAS PUTEA FACE? POT SA IMI I-A MASINA? SPUNETI-MI VA ROG FRUMOS CUM AR TREBUI SA MA ADRESEZ.

VA MULTUMESC DEOSEBIT,ASTEPT INDICATII !!!
buna ziua,am si eu o mare problema...in cursul anului 2005,respectiv luna decembrie am incheiat un contract de servicii cu firma de telefonie abc pe 2 ani..din motive financiare la acea perioada nu am reusit sa platesc vreo 2 facturi in jur de 300 de lei....am primit cateva notificari de plata in cursul anului 2009 de la firma..ABC...ca am de plata 650 de lei cu penalizari,in fine...la ora actuala primesc astazi o noua scrisoare prin care mi se cere sa platesc 1180 ron in termen de 5 zile,sau cel tarziu pana pe 22.10.2010,am sunat astazi la abc si mi s-a facut o oferta,adica platesc 350 de lei akm,restul pana la 688.88 lei pana pe 22.10.2010.
Dna operator mi=a facut aceasta reducere de la 1188 pana la 688,in caz contrar,conform scrisorii,dupa 22 va trimite acea solicitare de executare silita.
Mi-a spus ca voi primire lichidarea datoriei dupa ce achit suma de 688 lei.
Ce ar trebui sa fac? am cerut sa imi trimita o copie dupa contract,dar a zis ca nu se poate,e confidential....sincer,va rog in mod afectuos sa ma ajutati cu un raspuns: sa platesc prima transa sau e prescrisa datoria? Mentionez ca s-a inchis contractul de servicii in dec 2207 ,dupa spusele d-nei de la ABC.

Va multumesc anticipat, si astept raspuns !!!