avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate gazaaa

Activitate gazaaa

Răspuns la discuția EXECUTARE
Va multumesc pentru raspuns!
Pentru suma platita am dovada si a recunoscut si el ca i-am inapoiat 4000!IPot incerca sa ajung la o intelegere cu executorul,sa platesc in rate , pentru ca suma intreaga nu pot?
Discuție EXECUTARE
Buna ziua!Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat!In luna noiembrie am imprumutat suma de 10000 lei prin contract notarial fara garantie sau giranti pentru o perioada de 2 luni.Am inceput sa achit in rate ,suma restanta fiind de 6000lei .La terminarea celor 2 luni nu am reusit sa achit suma de 6000 lei, insa am incercat sa ma inteleg sa achit tot in rate, iar cel care mi-a imprumutat fiind de acord fara alte acte.In sa saptamana trecuta am avut surpriza sa primesc acasa o foaie de executare silita datorita neachitarii sumei imrpumutate.Executorul mi-a spus ca trebuie sa aduc copie dupa contractul de proprietate ca si garantie, ca daca nu-l aduc de voie buna o sa vina cu scandal la usa!Acum eu nu stiu daca este corect si legal ceea ce se intampla , avand in vedere ca acel contract incheiat la notar nu e cu garantie!Moral nu este corect, avand in vedere ca cel care m-a imprumutat este un prieten in care am avut incredere! Va rog sa ma ajutati, nu vreau sa-mi pierd casa!!!!
Răspuns la discuția act notarial
pot sa-i dau in judecata si sa depun plangere penala pentru inselaciune?noi am facut un act notarial, ei au garantat cu bunuri, ele sunt in posesia mea!Astept un raspuns urgent!!!va rog!!!
Răspuns la discuția act notarial
bunurile sunt in posesia mea!Sa inteleg ca banii nu-i pot recupera!raman doar cu bunurile?
Răspuns la discuția act notarial
din actul realizat reiese ca daca nu achita pana la data respectiva ma despagubesc din bunurile puse garantie!
Si daca ii dau in judecata, cat dureaza!Datoria e in jur de 30 milioane!
Discuție act notarial
am un apartament inchiriat iar fostii chiriasi nu au platit datoriile acumulate la intretinere!am incheiat un act la notar cum ca se obliga sa plateasca pana in decembrie 2010!au pus garantie cateva electrocasnice!actul are drept executoriu!ii pot da in judecata in urma acestui act notarial?
Răspuns la discuția Legea 175/16.07.2010
Buna ziua!Am stat in chirie cu contract incheiat la ANAF!
Legea 175/2010 se aplica si chiriasilor?
Suma restanta e de 1600 lei iar restantele sunt de 2000 lei!
Va multumesc anticipat!