avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate rolandkent

Activitate rolandkent

Răspuns la discuția Numar tichete de masa
Multumesc de raspuns, inteleg de aici ca ar fi trebuit sa beneficiez de un numar de tichete egal cu numarul zilelor lucrate in aceasta luna si nu doar jumatate.?
Daca o firma da tichete de masa in functie de numarul zilelor lucrate, iar eu lucrez doar cu jumatate de norma, adica 4 ore/zi, care ar fi numarul de tichete la care am dreptul intr-o luna? Jumatate din numarul de zile lucrate? Multumesc.
La 62 de ani si 37 ani de cotizare as dori sa ma pensionez anticipat partial. Constat ca in cererea catre CJP nu figureaza data de la care doresc acest lucru. Deasemenea in Codul Muncii art.56, lit.C scrie ca :"contractul de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensionare...".
Intrebare: Eu nu trebuie mai intai sa incetez contractul de munca prin acordul partilor si apoi sa depun cererea de pensionare anticipata partial? Cum vor putea calcula pensia daca eu muncesc in continuare pana la comunicarea deciziei, ca doar fiecare luna muncita in plus diminueaza penalizarea cu 0.75%.
Va rog sa ma lamuriti. Multumesc.
Multumesc mult pentru lamuriri.
Multumesc
D-le avocat, am vorbit cu un recenzor, care va umbla pe teren si mi-a spus ca trebuie inregistrat fiul meu pe formularul M (persoane de 15 ani si peste, plecate in strainatate). Ce fac, il declar sau nu pe fiul meu? Multumesc
Multumesc mult.
Fiul meu este cetatean roman cu resedinta permanenta si drept de munca in strainatate. Si-a predat cardul de identitate si are un pasaport cu domiciliul specificat in tara respectiva.
Trebuie sa fie inclus la persoane recenzate anul acesta. Daca da la ce categorie? Daca nu? Multumesc
Răspuns la discuția Card Identitate
Multumesc mult, pare solutia buna ,fiindca cei de acolo zic ca poate fi amendat daca se constata ca are 2 carti de identitate cu domicilii diferite
Discuție Card Identitate
Pentru un cetatean roman, care are permis de sedere permanent intr-o tara UE si un domiciliu(chirie) acolo, ii se poate trece in Cardul de Identitate romanesc acel domiciliu? (trebuie sa-i schimbe cardul?)