avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate VEGA76

Activitate VEGA76

Răspuns la discuția pensie alimentara neprimita
Banii ii primeam in contul bancar,deci nu are nevoie sa stie de adresa.Nu cer sa trimita banii in tara in care sunt , ci doar sa-i depuna in contul deschis secial pentru aceasta pensie , bani ce vor fi folositi de copii cand vor dori ei.I-am trimis un sms sa-l intreb daca s-a intamplat ceva ,si nu a dorit sa-mi raspunda,am telefonat , mi-a inchis telefonul,deci .....
Nu are program de vizitare , deoarece nu a dorit si in plus de 2 ani si jumatate de cand suntem divortati ,s-a interesat de copii doar de 2 ori , in rest nu a dorit sa stie nimic despre ei .
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi
BUNA ZIUA,
In urma divortului de catre fostul sot , copii mi-au revenit mie , urmand ca fost sot sa plateasca o pensie de intretinere in valoare de 33% din salariul acestuia.El a trimis banii , cum a dorit , eu nestiind ce salariu are exact .In urma cu 4 luni el a incetat sa-mi mai trimita aceasta pensie.Mentionez ca in urma cu 3 luni eu m-am mutat cu copii in strainatate.Va rog frumos sa-mi spune-ti daca eu m-am mutat aici , copii mai au dreptul la aceasta pensie si daca da, ce pot eu sa fac pentru a o primi?
Va multumesc
Buna ziua,
In urma cu 2 ani , un amic m-a rugat sa-l ajut , folosind numele meu pentru deschiderea unei societati comerciale neplatitoare de TVA, deoarece el are deja o firma si nu poate fi administrator unic si la a doua firma.Societatea are ca activitate transport persoane-taxi.Acum eu doresc sa plec in strainatate cu serviciul si vreau sa nu mai am aceasta responsabiliate .Ce pot face sa nu mai fiu administrator .Nu vreau sa ma ,,trezesc'maine poimaine ca am datorii la finante din cauza lui.Nu ma pricep deloc la chestii financiare , de aceea va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu cateva sfaturi . In urma cu 2 luni si jumatate , s-a termitat divortul dintre mine si fostul meu sot , iar hotararea nu am primit-o nici acum acasa.Ce pot face ,pentru a o primi mai repede,deoarece de 3 luni am sistata si plata alocatiei de stat , din cauza numelui .
In solutionare scrie ca minorii x si y imi revin mie spre crestere si obliga paratul la pensiei alimentare de la momentul hotararii divortului.Eu am cerut sa se plateasca de la data de cand am depus cererea de divort , asta fiind in septembrie anul trecut.El din luna mai al acestui an s-a mutat cu altcineva , si nu a mai dat nici un ban copiilor , eu fiind cea care a platit totul pentru ei , ajutata de familia mea.Ce pot face pentru a-l face sa plateasca si din urma, asa cum este normal.In cazul neplatei pensiei alimentare ce se poate face ?
Va multumesc foarte mult