avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1394 soluții astăzi
Forum Activitate MTIC

Activitate MTIC

Răspuns la discuția Conflict de interese?
Da, este adevarat ca componenta este formata din 9 membri, dintre aceștia
- 3 sunt cadre didactice,
- 1 directorul scolii (sotia consilierului local si ruda primarului)
- 1 reprezentant al primarului (sotul directoarei si ruda cu primarul)
- 2 reprezentanți ai consiliului local, ce sunt subordonati primarului
- 2 reprezentanți ai prinților, ce traiesc in acea comuna si au interese catre primarie
rezulta un scor de 6 (pt primarie) si 3 (pt scoala).
Si in cazul acesta cum sa-si mai asume responsabilitatea profesorii pt rezultatele scolare ale elevilor cand decizia o ia primarul

Intrebarea mea este; situatia celor doi (sotia - ca directoarea scolii si sotul - reprezentant al primarului in cadrul consilului) este un CONFLICT DE INTERESE conf articolul 79, cartea I, titlul IV, capitolul I din Legea 161/2003 ce specifica urmatoarele

Funcionarul public este n conflict de interese dac se afl n una dintre urmtoarele situaii:
b) particip n cadrul aceleiai comisii, constituite conform legii, cu funcionari publici care au calitatea de so sau rud de gradul I;
c) interesele sale patrimoniale, ale soului sau rudelor sale de gradul I pot influena deciziile pe care trebuie s le ia n exercitarea funciei publice

+
Articolul 2531 din Codul Penal al Romniei stabilește c funcționarii publici nu pot lua
parte la luarea unei decizii dac aceasta aduce beneficii materiale pentru:
-- propria persoan
-- soul su, o rud ori un afin pn la gradul II inclusiv


Este legal ca in cadrul Consilului de Administratie al Scolii sa faca parte sotia (ca directoarea scolii) si sotul (reprezentant al primarului in cadrul consilului)
nu apare in acest caz un conflict de interese, in care scoala nu mai are un reprezentant viabil.
Sa nu mai vorbim ca cei doi sunt rude cu primarul
Cum pot in acest caz profesorii sa-si sustina punctul de vedere in fata intereselor primarului cad nu mai sunt majoritari in cadrul Consilului de Administratie al Scollii
Discuție Termen limita
Buna ziua
Care este termenul limita in dezbaterea unei succesiuni?
In cazul cand nu se deschide succesiune, cine beneficeaza de aceste drepturi, petru cazul cand sunt multi motenitori?
Discuție Succesiune
Suntem trei frati.Eu locuiesc cu tatal meu in aceeasi casa. Am facut cu el un act: contract de intretinere pe apartament.
Pentru a daspagubi pe ceilanti copii, tata vrea sa le dea o suma de bani, prin notariat, prin care sa-i puna sa semneze, in fata notarului ca nu mai au pretentii la alte drepturi ce se vor mosteni dupa el.
Este valabil acest act dupa decesul tatalui la masa succesorala?
Mai au ceilalti doi frati alte drepturi, la masa succesorala, daca vor semna actul prin care renunta la celelalte drepturi?
Răspuns la discuția Contract de intretinere
Si de la cine sa cumpar ca apartamentul este trecut pe numele meu, ar trebui ca prima data sa il trec pe numele lor ca apoi sa am de la cine sa cumpar
Prima data am facut un act de donatie, dupa care am aflat ca poate fi contestat. Am trecut propirietatea inapoi la parini, cu alti bani, ca apoi sa fac actul de intretinere care la momentul respecrtiv mi s-a spus ca era cel mai bun platind si la acesta taxta pe valuarea apartamentului
Răspuns la discuția Contract de intretinere
Ce mai pot sa fac in acest caz? pentru ca el sa nui mai poata fi atacata
Parinti sunt inca in viata
Un Contractul de intretinere facut cu parinti cu care lociesc poate fi atacat de ceilanti farati. La data respectiva apartamentul a foste evaluat si s-a platit taxa pe valuare respectiva. In contract este stipulat clauza de intretinere din parte mea.
El este acelasi cu cel de Vanzare cumaprare cu clauza de intretinere ?
In cazul cand el este atacabil ce pot sa fac?
Care este limita minima pentru un drum de servitute?
Care este suprafata minima pentru consyructioa unei case in mediu rurar?
Care este dechidrere minima la drum pentru construibila?
Care sunt limitele minime fata de vecinio pt constructia casei?