Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Suntem trei frati.Eu locuiesc cu tatal meu in aceeasi casa. Am facut cu el un act: contract de intretinere pe apartament.
Pentru a daspagubi pe ceilanti copii, tata vrea sa le dea o suma de bani, prin notariat, prin care sa-i puna sa semneze, in fata notarului ca nu mai au pretentii la alte drepturi ce se vor mosteni dupa el.
Este valabil acest act dupa decesul tatalui la masa succesorala?
Mai au ceilalti doi frati alte drepturi, la masa succesorala, daca vor semna actul prin care renunta la celelalte drepturi?
Nu se poate face nici un act la notar prin care sa renuntati la o mostenire viitoare, este ilegal si chiar daca s-ar face sub semnatura privata (de exemplu) nu are nici o valoare. Apartamentul este al dvs., dupa ce tatal nu va mai fi veti radia obligatia de intretinere din cartea funciara si veti fi proprietar deplin. La orice alte bunuri mai detine tatal in proprietate veti avea dreptul de a mosteni alaturi de fratii dvs.
Orice act prin care se renunta la o mostenire viitoare este nul.