avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate amigos_mg

Activitate amigos_mg

Ceea ce afirmati dvs. ca 12000de kw s-au scurs in pamant mi se pare de domeniul fantasticului. Mai mult ca sigur este o problema a contor-ului si nu a instalatiei electrice, oricat de defectuos ar fi fost ea facuta. In plus ca, consumul de energie se monitorizeaza de catre Enel. Cand iese din parametrii in secunda 2 sunt aia la usa. Astfel, e ceva putred in Danemarca...
Am inteles.

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
trandafir2 a scris:

Da, corect, asa se va plati impozitul.


Banuiesc ca raspunsul dvs. se refera la situatia actuala. Dar daca imi schimb domiciliul la adresa apartamentului, impozitul se aplica 100% apartament si 165% garsoniera sau se ia in ordinea dobandirii si atunci nu are niciun rost sa-mi schimb domiciliul.

Si alta intrebare, daca vechiul proprietar a platit impozitul pe apartament la inceputul lui 2014, eu trebuie sa platesc impozit pe tot 2014, pe perioda sept-dec 2014 sau deloc pe 2014?

Multumesc.

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: Sunt proprietar pe 2 apartamente aflate in orase diferite, o garsoniera de 20mp aflata in orasul X (achizitionata in 2006) si un apartament de 50mp achizitionat in orasul Y (achizitionat in 2014 prin programul prima casa), ambele in acelasi judet. Buletinul este pe adresa garsonierei. Cum se va plati impozitul, garsoniera 100% si apartamentul 165%?
Daca imi schimb buletinul pe adresa apartamentului, impozitul se plateste: 100% apartamentul si 165% garsoniera?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Pe data de 22.07.2014 am fost la o agentie imobiliara pentru a-mi intermedia cumpararea unui apartament. Dupa ce am fost pe teren cu 2 agenti imobiliari si am vizionat cateva apartamente, am semnat un contract de vizionare intrun singur exeplar care a ramas la agentii imobliari. Cand am cerut exemplarul meu de contract au motivat ca este foarte tarziu si ca o sa-l primesc a doua zi cand urma sa ne intalnim pentru alte vizionari. Nu am mai insistat atunci, avand in vedere ca mai desfasurasem o achizitie imobiliara cu vreo 2 ani de zile tot prin aceeasi firma.

A doua zi am fost amanat pentru ziua urmatoare cand am cerut exemplarul meu de contract. Intrun final am primit promisiunea verbala ca imi va fi pus la dispozitie o copie dupa contract.

Astfel, dupa atata taraganare, intentionez sa ma deplasez la sediul firmei pentru a discuta cu administratorul/patronul.

Intrebarile mele sunt:
1.Este in regula sa primesc o copie dupa contract cu mentiunea "conform cu originalul" semnata si stampilata sau sa insist pentru un contract in original?
2.In cazul in care nu rezolv nimic, adica nu intru in posesia nici unui exemplar, ce pot face in continuare (politia, protectia consumatorului.. etc)?
3. Exemplarul pe care l-am semnat nu era indexat, adica nu scria nicaieri contract nr.X, doar simplu, Contract. Este vreo problema? Sa-i pun sa-l indexeze?


Multumesc anticipat.

P.S. Daca am postat gresit, rog un moderator sa nu-mi stearga post-ul si sa-l mute la categoria corespunzatoare a forumui.
Buna ziua,

Vreau sa iau un credit ipotecar, eu ca titular de credit, prietena mea coplatitor cu drept de proprietate (din cate am inteles coproprietarii au parti egale)

In cazul in care sa zicem peste 2-3 ani parintii mei ma ajuta cu suma pentru rambursarea anticipata a creditului, dreptul de proprietate se modifica proportional?