Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exemplar contract de vizionare imobile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exemplar contract de vizionare imobile

Buna ziua,

Pe data de 22.07.2014 am fost la o agentie imobiliara pentru a-mi intermedia cumpararea unui apartament. Dupa ce am fost pe teren cu 2 agenti imobiliari si am vizionat cateva apartamente, am semnat un contract de vizionare intrun singur exeplar care a ramas la agentii imobliari. Cand am cerut exemplarul meu de contract au motivat ca este foarte tarziu si ca o sa-l primesc a doua zi cand urma sa ne intalnim pentru alte vizionari. Nu am mai insistat atunci, avand in vedere ca mai desfasurasem o achizitie imobiliara cu vreo 2 ani de zile tot prin aceeasi firma.

A doua zi am fost amanat pentru ziua urmatoare cand am cerut exemplarul meu de contract. Intrun final am primit promisiunea verbala ca imi va fi pus la dispozitie o copie dupa contract.

Astfel, dupa atata taraganare, intentionez sa ma deplasez la sediul firmei pentru a discuta cu administratorul/patronul.

Intrebarile mele sunt:
1.Este in regula sa primesc o copie dupa contract cu mentiunea "conform cu originalul" semnata si stampilata sau sa insist pentru un contract in original?
2.In cazul in care nu rezolv nimic, adica nu intru in posesia nici unui exemplar, ce pot face in continuare (politia, protectia consumatorului.. etc)?
3. Exemplarul pe care l-am semnat nu era indexat, adica nu scria nicaieri contract nr.X, doar simplu, Contract. Este vreo problema? Sa-i pun sa-l indexeze?

Multumesc anticipat.

P.S. Daca am postat gresit, rog un moderator sa nu-mi stearga post-ul si sa-l mute la categoria corespunzatoare a forumui.
amigos_mg, utilizator
1-Solicitati exemplar de contract datat,semnat si stampilat
2-Puteti sesiza protectia consumatorului