Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Situatie ipotetica credit ipotecar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Situatie ipotetica credit ipotecar

Buna ziua,

Vreau sa iau un credit ipotecar, eu ca titular de credit, prietena mea coplatitor cu drept de proprietate (din cate am inteles coproprietarii au parti egale)

In cazul in care sa zicem peste 2-3 ani parintii mei ma ajuta cu suma pentru rambursarea anticipata a creditului, dreptul de proprietate se modifica proportional?
Daca veti cumpara pe cote parti casa, veti fi coproprietari, altfel nu, d-soara poate fi codebitor la credit fara sa fie coproprietar.
Daca veti cumpara pe cote parti pot fi si altele decat egale, insa cum veti cumpara, cotele raman acelesi, nu se vor mofifica daca dvs veti achita in avand, insa aveti un drept de creanta pt ca ati achitat mai mult ca dansa.

Coplatitorul nu devine automat coproprietar, doar daca ati fi casatoriti. Coproprietar devine daca dobandeste acest drept prin contractul de vanzare cumparare.

Dvs sunteti proprietar din momentul semnarii contractului de vanzare, chiar daca platiti pretul in rate bancare. Cand achitati se va ridica ipoteca bancii. Ca veti achita cu banii dvs sau ai parintilor este indiferent, dr de proprietate se consolideaza doar in patrimoniul dvs.

Daca prietena achita unele rate pt dvs, atunci va avea un dr de creanta pt restituirea acestor sume.