avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate magicos72

Activitate magicos72

Buna seara.Va rog daca puteti sa ma ajutati intr-o problema.Detin arma de vanatoare de mult timp,am permis de port arma si sunt inscris la o asociatie de vanatoare.Din motive financiare nu mai pot plati cotizatia la aceasta asociatie si intentionez sa ma retrag.Intrebarea mea este;Pot sa pastrez arma chiar daca nu mai sunt inscris la nici o asociatie de vanatoare si ce trebuie sa fac in aceasta privinta? Multumesc mult.
Buna ziua.Suntem trei angajati ca paznici la o firma.aceasta nu ne-a platit salariile din octombrie 2010.am dat firma in judecata,iar in iulie 2011 tribunalul a hotarat ca angajatorul este obligat sa plateasca drepturile salariale.acesta face recurs si termenul e stabilit in octombrie.am decis sa ne dam demisia si am trimis cerere incepand cu intai august.intrebarea noastra este; ce program ar trebui sa respectam in cele 15 zile de preaviz,noi lucrand acum in ture de 12 ore cu 24 ,am depasi cu mult cele 15 zile. Multumim mult...
Va rog o lamurire..Daca asistentul personal [angajat al primariei] care are in ingrijire o persoana cu handicap grav ,ce necesita ingrijire permanenta,nu mai primeste salariu pe motivul lipsei de fonduri,ce demersuri ar putea sa faca,unde sa se adreseze pentru a primi salariul cuvenit dupa munca prestata.Sper ca am fost oarecum explicit si multumesc din suflet pentru raspunsurile dumneavoastra.