avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielleanca

Activitate gabrielleanca

daca nu poti face dovada cu vreun act de dobandire al vehiculului (cumparare, mostenire, donatie, etc), in niciun fel. ar mai fi la tribunal, cu martori care au participat la cumparare, dar tot trebuie sa-l gaseasca pe vanzator...
cel mai simplu adreseaza-te unui avocat. dar in prealabil incearca sa intri in audienta la comisarul sef (abia asteapta motive sa rareasca din personal). ala care ti-a luat actele e un tampit, dar, intr-adevar e obligat sa le depuna la iesirea din schimb. de la politie nu te-au dezinformat cand ti-au spus ca nu le au (probabil). incearca sa iti obtii celelalte acte in mod delicat, nu ii enerva prea tare pana nu iti vezi pasaportul si celelalte in buzunar, dupa aceea parerea mea e sa actionezi in instanta persoana, nu institutia. succes. prin zona mea s-au rarit ghiolbanii la politie. poate si la voi curand.
au pe net camere de filmat, se monteaza la oglinda, cu sonor, nu se vede, inregistreaza cam 1 ora. daca ai probleme. pe viitor noteaza numarul masinii si ora la care te-au oprit, asta daca nu s-au legitimat. vorbeste-le frumos, da-le dreptate, lasa-i sa completeze procesul verbal, dupa aceea fa contestatie la tribunal, si daca vrei neaparat da-l si pe agent, in paralel, pentru abuz in serviciu. asta daca stii exact ca esti fecioara maria. acum e foarte complicat, eu am alergat, pentru un amarat de talon, 1 an.
Răspuns la discuția scuter electric
am uitat sa va spun ca nu am o problema de varsta, gen mai putin de paispe ani, (era de fapt evident, daca am permis de conducator auto).
Discuție scuter electric
buna ziua, vreau sa-mi iau un scuter electric si recunosc, nu cunosc acest segment de legislatie; trebuie probabil sa ai vreun fel de permis pentru a-l conduce (am cat. "B" )? cum se echivaleaza acei 50 cmc, aici nefiind vorba de asa ceva? asta apropo si de inmatriculare, multumesc.