avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Activitate Corneliur

Activitate Corneliur

Daca o persoana cu handicap garv este asociat unic la o societate comarciala, aceasta are obligatia, conform codului fiscal, sa plateasca taxele de eliberare a aututorizatiilor de functionare emise de catre primarie ?
O persoana de 23 de ani cu handicap locomotor grav, cu insotitor si care este asociat unic la o societate comerciala, are dreptul la scutirea taxei de autorizare si functionare eliberata de catre primarie conform legii 448/2006, sectiunea a 7-a, art. 26, litera d) .
Este scutita de la plata taxei de functionare, autorizare si prelungirea anuala persoana juridica sau persoana fizica ?
Răspuns la discuția Drepturi persoana cu handicap
Si implicit si societatea pe care acesta o detine este scutita de taxe ?
O persoana de 23 de ani cu handicap locomotor grav, cu insotitor si care este asociat unic la o societate comerciala, are dreptul la scutirea taxei de autorizare si functionare eliberata de catre primarie conform legii 448/2006, sectiunea a 7-a, art. 26, litera d) ?
La viscolul din aceasta noapte a cazut pe casa si pe masina vecinului un copac care se afla in curtea mea. Cine este raspunzator pentru pagubele produse de acest eveniment ? Ca si proprietar al curtii in care era pomul respectiv am obligatia sa il despagubesc pe vecin ? Mentionez ca pomii nu au crengi uscate, nu sunt pomi bolnavi, din contra este vorba de un brad inalt si foarte vigoros. Care este procedura de constatare si evaluare a pagubelor ? Multumesc anticipat.
Noul cod civil permite renuntarea la succesiune in favoarea unei persoane pe care sa o desemnez ?
Pe data de 31 august 2011 avem termen la un dosar de contestare la executare la Judecatoria Curtea de Arges. Cine este dispus sa se ocupe de aceasta speta ? Sau daca ne puteti recomanda un avocat specializat pe comercial.
Răspuns la discuția Daune litigiu
Celelalte doua parti au calitatea sa vanda pentru ca au dezbatut succesiunea, unchiul in viata deasemenea, iar eu nu am inca aceasta calitate.
Discuție Daune litigiu
Tatal meu a facut un antecontract de vanzare-cumparare impreuna cu cei doi frati ai lui pentru o suprafata de teren mostenita de la bunicul lor. Intre timp el impreuna cu o sora s-au stins din viata. Datorita unor neantelegeri privind partajul eu nu pot sa dezbat succesiunea. Prescriptia antecontractului de vanzare cumparare expira in septembrie. Avocatul partii cumparatoare a trimis notificare pentru a definitiva actul la notariat, dar eu nu am calitatea necesara si urmeaza a ma actiona in instanta ca succesor al tatalui meu. Valoarea terenului este de 20.000 ron. Care sunt taxele judiciare pentru speta descrisa si eventual onorariul avocatului, care presupun ca imi vor fi imputate ? Multumesc anticipat !
Care este formula de calcul pentru taxa judiciara de timbru ? Am de contestat o executare silita interpretata eronat, se timbreaza la valoare ?