avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate TRANSLATOR

Activitate TRANSLATOR

Răspuns la discuția Calcul pensie de invaliditate
Multumesc frumos!
Buna ziua,
Sunt nelamurit in privinta pensiei de invaliditate . V-as ruga sa-mi spuneti cum se calculeaza pensia de invalidate gradul I . Am 47 de ani si pe decizia de pensionare privind acordarea pensiei de invaliditate la total drepturi pensia de asigurari sociale = 141 lei . Cateva date suplimentare :
Stagiul total de cotizare realizat : 9 ani si 1 luna ; Stagiul potential acordat = 0; Numar total de puncte realizate = 5.80834 . ; Punctaj mediu anual 0,17757 ; Indice de corectie 1.07 . Valoarea punctului de pensie : 790.7 lei . In concluzie , sa inteleg faptul ca 141 lei reprezinta cuantumul pensiei lunare pe care o voi primi ?
Memntionez ca detin indemnizatie de handicap + sotia Insotitor . Multumesc !
Buna ziua ,
Am contractat in anul 2008 un credit de nevoi personale in cuantum de 18.000 euro . Nu am fost rau platnic pana anul acesta . Datorita unor probleme financiare , mi-a fost reesalonat creditul insa , in anul curent , banca mi-a marit inexplicabil rata si dobanda la 300 de euro. Banca nu a acceptat nicio discutie . Astfel , de 6 luni nu am platit rata
As dori sa aflu care sunt etapele prin care banca isi recupereaza debitul ( articolele ?legea ? ) . Nu am girat cu bunuri in momentul contractarii creditului . Cum as putea sa obtin o rata mai mica sau egala cu cea de dinainte ? Ce ma asteapta ?
Am doar o proprietate impreuna cu sotia si cota -parte la un apartament al parintilor impreuna cu fratele meu ( succesiunea nu este facuta ) .
Va multumesc frumos !
EXCEPTIA TARDIVITATII
Tribunalul CALARASI , Sectia Civila -Contencios Adm. Partile in judecata:Reclamantul -subsemnatul . Parat - Primaria mun. ...... Cererea de chemare in judecata, motivul : Anulare act administrativ ; Autorizatie de constructie in favoarea familiei : .....pentru nerespectarea prev. Legii 50/1991-R . Solutia instantei de judecata la termenul din 30.11.2010 : '' Admite exceptia tardividatii ridicata de instanta din officiu, respingand cererea formulata de subsemnatul( reclamant) impotriva paratei Primaria jud. ...., ca fiind tardiv formulata .'' In instanta la termenul din 30.11.2010 , ca reclamant am invocat in favoarea mea, atat verbal cat si in scris prev. art. 2863 si urmatoarele din Cod Civ. , inspirat fiind de solutia adoptata de o Decizie Civila care mentioneaza '' Nulitatea absoluta a unui act juridic poate fi invocata de oricineare un interes juridiceste ocrotit'' ( a se vewdea Culegerea de spete , aut. F. Ciutacu , pag. 110) . MENTIONEZ : Comuunicarea Hotararii instantei de jud. nu mi-a fost facuta pana la aceasta data . INTREBARE : POT SOLICITA IN INTERIORUL TERMENULUI PENTRU APEL ( RECURS) REJUDECAREA CAUZEI LA TRIBUNALULUI CALARASI ) ? Va multumesc . Cu stima .