avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate cony55

Activitate cony55

In luna dec.2022,am dat in judecata,casa de pensii constanta,deoarece nu vrut sa tina cont de recalcularea pensiei ptr.limita de virsta,cu valorificarea venit.brute inscrise in adev.depuse la dosar.In data de 27 sept.2023,s a judecat dosarul,mi a admis cererea cu ce am cerut,urmind sa mi recalc. pensia,incepind cu data de 01 dec.2022.Instanta a dispus diferentele de drepturi de pensie rezultate in baza noii decizii stabilite cu inceperea din data de 01.12.2022 si actualizate cu indicile de inflatie la data platii efective.Mentionez ,ca hotarirea a ramas definitiva,casa de pensii,nefacind apel.Nici dupa atit timp,n am primit noua decizie,spunindu mi,ca nu le merge sistemul.Pentru acest fapt,va rog spuneti mi ce sa fac!Va multumesc
Daca nu s a dezbatut mostenirea de pe socru,acum cind a decedat si sotia,se poate face intreaga succesiune odata?Ce cota ii va reveni nepotului si la copiii socrului din prima casatorie?!

gi-jane2 a scris:


Pe socru il mostenesc sotia 1/4 si copiii împart egal 3/4 ( cota fiului decedat, o culege nepotul de fiu).
Pe sotie o mosteneste nepotul de sora, deci are mostenitor.
In masa succesorala intra bunurile proprii ale socrului si partea lui din bunurile comune. Deci conteaza daca casa e bunul propriu al lui sau a facut-o cu nevasta.

Referitor la socrul decedat masa succesorala nu s a facut,intre timp,decedeaza si a doua sotie,care asa cum am specificat,nu are copii cu socru,doar un nepot de pe sora ei .Cum se va proceda la dezbaterea masei succesorale?!Mentionez,au casa facuta impreuna.Va multumesc.
Socrul meu,s a recasatorit,iar din prima casatorie are 2 copii.Cu actuala sotie,n a avut copii.Intre timp,ii moare un copil,acesta din urma,avind la rindul lui un copil.Peste ani,moare socrul si ramine sotia in viata.Masa succesorala,nu s a dezbatut,urmeaza.A doua sotie,nu are mostenitori,decit un nepot de la o sora decedata.Va rog spuneti mi care sint cotele la masa succesorala.Va multumesc.
Va multumesc,asa voi proceda.
Buna seara.Am cumparat o garsoniera acum citiva ani in urma,de la mama mea.Ea si a rezervat dreptul de abitatie asupra imobilului,pina la incetarea din viata.Eu n am locuit niciodata la acest imobil, nu mi am facut mutatie ,locuiesc in alt oras,unde platesc taxe si impozite.La imobilul cumparat,platesc impozitul anual.Cind am fost anul acesta sa achit impozitul, la biroul taxe si impozite,nu mi a primit banii,spunindu mi,ca trebuie sa achit taxa de salubritate pe numrle meu.Mama mea are 86 ani si este scutita de la aceasta taxa.Am prezentat chitanta cu plata taxei de salubritate la adresa unde locuiesc ,conform cartii de identitate.Nu au vrut sa tina cont,spunind ca trebuie sa platesc acea taxa,ca sint propietara.Mama mea, locuieste singura in acea garsoniera.Va rog spuneti mi ce trebuie sa fac.Va multumesc
Va multumesc mult ptr ajutor!
Persoana care executa testamentul,are domiciliul in statele unite.Va multumesc.
Este vorba de unchiul meu ,care a decedat la 15 martie 2018,in statele unite.Era nascut in Romania,si avea dubla cetatenie.In testament,a lasat la 15 persoane din Romania o suma diferita fiecaruia ,care se afla intr un cont la o banca din california.Printre acele persoane,ma aflu si eu.Pe data de 8 mai 2018,am primit toti,cite o copie a testamentului,de la avocatul lui.Avocatul,s a ocupat de formalitati catre curte,iar in septembrie 2018,a iesit hotarirea.Am asteptat 4 luni,perioada probeit, nu au fost probleme,si cu toate astea, cel care a fost desemnat de unchiul in testament sa se ocupe de distribuirea masei succesorale,nu a trimis banii din cont,asa cum e stipulat in masa succesorala.Mentionez,ca unchiul mai are un bloc,si tot acea persoana,se ocupa de vinzare ,si ne motiveaza ca pina nu vinde blocul,nu poate trimite banii.Acea suma din vinzarea blocului,nu are a face cu noi,deoarece sint destinati ptr o fundatie,asta ,dupa achitarea taxelor si impozitelor.Nu stiu de ce trebuie sa asteptam vinzarea blocului,daca banii necesari,sint in cont la banca!As dori sa stiu care i termenul la care putem intra in posesia banilor legal si care sint conditiile! Va multumesc
Conditiile si termenul de punere in aplicare a testamentului facut in statele unite ,ptr rude din Romania.Daca se poate sa ma indrumati la un cabinet de avocatura,care ar putea sa ma ajute ptr testamentul facut in statele unite