avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... In luna dec.2022,am dat in judecata,casa de pensii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

In luna dec.2022,am dat in judecata,casa de pensii constanta,deoarece ...

In luna dec.2022,am dat in judecata,casa de pensii constanta,deoarece nu vrut sa tina cont de recalcularea pensiei ptr.limita de virsta,cu valorificarea venit.brute inscrise in adev.depuse la dosar.In data de 27 sept.2023,s a judecat dosarul,mi a admis cererea cu ce am cerut,urmind sa mi recalc. pensia,incepind cu data de 01 dec.2022.Instanta a dispus diferentele de drepturi de pensie rezultate in baza noii decizii stabilite cu inceperea din data de 01.12.2022 si actualizate cu indicile de inflatie la data platii efective.Mentionez ,ca hotarirea a ramas definitiva,casa de pensii,nefacind apel.Nici dupa atit timp,n am primit noua decizie,spunindu mi,ca nu le merge sistemul.Pentru acest fapt,va rog spuneti mi ce sa fac!Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:38, 7 Februarie 2024
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fie va adresati unui executor judecatoresc , fie sesizati Ministerul Muncii /CNPP.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in luna aprilie 2021, m-am pensionat anticipat partial, ... Corinaalexe Corinaalexe Buna ziua, In luna aprilie 2021, m-am pensionat anticipat partial, la varsta de 59 de ani, in baza legii nr. 263/2010. Limita de varsta este prevazuta ... (vezi toată discuția)
Normele de aplicare a legii nr. 263/2010 olarasu ileana olarasu ileana Am depus cu 03 ian.2011 dosar pentru pensie anticipata partial.Pe 28 ian.2011 am fost si m-am interesat in ce stadiu este lucrarea dosarului si de la Of.de ... (vezi toată discuția)
Pensionar sadaka sadaka Buna ziua , am nevoie de o parere in legatura cu recalcularea pensiei, incepand cu anul 2002 ( noiembrie) , mi sa redus punctajul de la 1.44 la 1.33 ... (vezi toată discuția)