Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Normele de aplicare a Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Normele de aplicare a Legii nr. 263/2010

Am depus cu 03 ian.2011 dosar pentru pensie anticipata partial.Pe 28 ian.2011 am fost si m-am interesat in ce stadiu este lucrarea dosarului si de la Of.de pensii mi s-a raspuns ca deocamdata nu pot sa lucreze dosarul pentru ca nu au primit metodologia de lucru conform Legii 263 din dec.2010 privind pensiile anticipate.As dori sa aflu mai multe legat de acest raspuns, daca cineva este in tema.Multumesc!
Vi s-a spus realitatea: nu au fost emise norme de aplicare a Legii nr. 263/2010, prin urmare nu exista aplicatie informatica. Nu se lucreaza niciun dosar de pensie.

Potrivit art. 183 din Legea nr. 263/2010, normele sunt emise de catre Casa Nationala de Pensii Publice (fosta CNPAS).
Cu tot respectul,citez din L.263/2010 "ART. 183.În aplicarea prezentei legi, CNPP poate emite norme, aprobate prin hotarare a Guvernului.".Deci subliniez "poate",dar ma intreb ce norme poate emite vizavi de calculul pensiei anticipate partial pentru ca la"Art. 65"din L.263/2010 se prevede"(4)Cuantumul pensiei anticipate parţiale se stabileşte din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare lună de anticipare, până la îndeplinirea condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă."
Referitor la faptul ca nu se lucreaza nici un dosar de pensie,iarasi cu tot respectul,dosarele depuse pentru limita de virsta se lecreaza(o data cu mine a depus dosar pentru limita de virsta si o cunostinta de a mea si deja are decizia de pensionare iesita).
Astept noi informatii,multumesc
olarasu ileana a scris:
Cu tot respectul,citez din L.263/2010 "ART. 183.În aplicarea prezentei legi, CNPP poate emite norme, aprobate prin hotarare a Guvernului.".Deci subliniez "poate",

Cu acelasi respect, faptul ca prevederea legala este dispozitiva este irelevant. Normele vor fi emise, altfel in Romania nu vor exista pensii al caror cuantum sa fie determinat conform Legii nr. 263/2010, intrucat nu exista aplicatie informatica.

olarasu ileana a scris:
dar ma intreb ce norme poate emite vizavi de calculul pensiei anticipate partial pentru ca la"Art. 65"din L.263/2010 se prevede"(4)Cuantumul pensiei anticipate parţiale se stabileşte din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare lună de anticipare, până la îndeplinirea condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă."

Si cuantumul pensiei pentru limita de varsta poate fi determinat altfel decat cu ajutorul unui program? Nu, doamna. Deci, daca nu exista cuantum al pensiei pentru limita de varsta determinat, nu poate fi calculata nici pensia anticipata partiala.

olarasu ileana a scris:
Referitor la faptul ca nu se lucreaza nici un dosar de pensie,iarasi cu tot respectul,dosarele depuse pentru limita de virsta se lecreaza(o data cu mine a depus dosar pentru limita de virsta si o cunostinta de a mea si deja are decizia de pensionare iesita).

In Romania nu a fost emisa nicio decizie de pensie conform Legii nr. 263/2010, intrucat nu exista aplicatie informatica.

olarasu ileana a scris:
Astept noi informatii,multumesc

Sper sa primiti alte informatii. :bow:

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Ce se intampla in acest caz si in cazul tuturor celor care au depus dosarele de pensie in data de 03-01-2011, daca trece termenul de 45 de zile prevazut de art. 106 din legea 263/2010, si normele de aplicare a legii nu apar?:)
baican constantin a scris:
Ce se intampla in acest caz si in cazul tuturor celor care au depus dosarele de pensie in data de 03-01-2011, daca trece termenul de 45 de zile prevazut de art. 106 din legea 263/2010, si normele de aplicare a legii nu apar?:)

Se intampla ceea ce se intampla de obicei: este data in judecata casa teritoriala de pensii iar reclamantul castiga. In functie de instanta, poate solicita si primi daune.

In Romania autoritatile publice centrale nu raspund pentru ceea ce ar trebui sa faca si n-au facut, si foarte putini beneficiari ai sistemului public dau in judecata CNPAS sau Ministerul Muncii.