avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua!
Mama mea este nascuta in 5 sept 1955, are 30 de ani si o luna vechime.
In decembrie 2010 si-a depus dosarul la Casa de Pensii pentru pensie anticipata partial.
Pana in prezent nu a primit decizia de pensionare. Din 1 martie 2011 nu va mai lucra.
Ar trebui sa depuna la Casa de Pensii o adeverinta, adresa, ceva prin care sa-i anunte ca inceteaza activitatea cu 01 martie 2011?
Daca nu a primit inca decizia va fi o problema faptul ca nu va mai lucra?
Cat va fi penalizata dupa noua lege?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:34, 14 Februarie 2011
mirela_togea a scris:
Pana in prezent nu a primit decizia de pensionare. Din 1 martie 2011 nu va mai lucra. Ar trebui sa depuna la Casa de Pensii o adeverinta, adresa, ceva prin care sa-i anunte ca inceteaza activitatea cu 01 martie 2011?

Nu trebuie sa depuna nimic la casa de pensii. Ideal ar fi sa lucreze in continuare, nu exista norme de aplicare a Legii nr. 263/2010 si nici aplicatie informatica, deci mai dureaza pana vor fi emise decizii de pensie.

Daca nu a primit inca decizia va fi o problema faptul ca nu va mai lucra?

Da, nu va mai avea venituri. :(

Cat va fi penalizata dupa noua lege?

Diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare (art. 65 din Legea nr. 263/2010).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Normele de aplicare a legii nr. 263/2010 olarasu ileana olarasu ileana Am depus cu 03 ian.2011 dosar pentru pensie anticipata partial.Pe 28 ian.2011 am fost si m-am interesat in ce stadiu este lucrarea dosarului si de la Of.de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala - care este procentul de reducere a pensiei daca depasesti stagiul complet de cotizare? olymariana olymariana buna ziua. am un stadiu de cotizare de36 ani3 luni ,sint nascuta la 16 05 1956 si doresc sa depun actele pentru pensie anticipata s-au anticipata partial dar ... (vezi toată discuția)
Programul de calcul al pensiilor determinate potrivit legii nr. 263/2010 nistorsofia nistorsofia Buna ziua! Mi-am depus dosarul ptr. pensie anticipata partial in data de 01.03.2011. In data de 14.02.2011 am dat un telefon sa mai vad in ce stadiu se mai ... (vezi toată discuția)