Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua!
Mama mea este nascuta in 5 sept 1955, are 30 de ani si o luna vechime.
In decembrie 2010 si-a depus dosarul la Casa de Pensii pentru pensie anticipata partial.
Pana in prezent nu a primit decizia de pensionare. Din 1 martie 2011 nu va mai lucra.
Ar trebui sa depuna la Casa de Pensii o adeverinta, adresa, ceva prin care sa-i anunte ca inceteaza activitatea cu 01 martie 2011?
Daca nu a primit inca decizia va fi o problema faptul ca nu va mai lucra?
Cat va fi penalizata dupa noua lege?
mirela_togea a scris:
Pana in prezent nu a primit decizia de pensionare. Din 1 martie 2011 nu va mai lucra. Ar trebui sa depuna la Casa de Pensii o adeverinta, adresa, ceva prin care sa-i anunte ca inceteaza activitatea cu 01 martie 2011?

Nu trebuie sa depuna nimic la casa de pensii. Ideal ar fi sa lucreze in continuare, nu exista norme de aplicare a Legii nr. 263/2010 si nici aplicatie informatica, deci mai dureaza pana vor fi emise decizii de pensie.

Daca nu a primit inca decizia va fi o problema faptul ca nu va mai lucra?

Da, nu va mai avea venituri. :(

Cat va fi penalizata dupa noua lege?

Diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare (art. 65 din Legea nr. 263/2010).