Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala - care este procentul de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala - care este procentul de reducere a pensiei daca depasesti stagiul complet de cotizare?

buna ziua. am un stadiu de cotizare de36 ani3 luni ,sint nascuta la 16 05 1956 si doresc sa depun actele pentru pensie anticipata s-au anticipata partial dar nu stiu daca procentul de penalizare va ramine de 45% s -au se micsoreaza datorita anilor lucrati peste stagiul de cotizare impus.mai am o intrebare daca puteti sa-mi spuneti perioada de boala se scade din anii lucrati s-au nu. va multumesc
Art. 65 (4) Cuantumul pensiei anticipate parțiale se stabilește din cuantumul pensiei pentru limit de vrst care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare lun de
anticipare, pn la ndeplinirea condițiilor pentru obținerea pensiei pentru limit de vrst.

Indepliniti conditiile de pensionare pentru limita de varsta in luna iunie 2015. Asta inseamna ca veti fi penalizata cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare. Exemplu: Daca va pensionati anticipat partial cu luna sept. 2011, pana in luna mai (inclusiv) 2015 sunt in total 33 de luni anticipate, inmultiti cu 0,75% si aveti penalizarea (24,75).
buna ziua. va multumesc pentru raspuns ,cer scuze ca fac acest lucru cu intirziere dar am depus actele la casa de pensii si raspunsul afost urmatorul; virsta standard de pensionare-octombrie 2016 la 60 ani si 5luni .stagiul complect de cotizare 30 ani si 5 luni.pensie anticipata octombrie 2011 ,daca am 8ani si 5 luni peste stagiul complect de cotizare nu voi fi penalizata deci care este raspunsul corect multumesc
1. Conform Anexei nr.5 la Legea 263/2010 pentru o femeie nascuta in luna mai 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Asadar puteti solicita pensie de limita de varsta in octombrie 2016.

3. Puteti solicita pensie anticipata in octombrie 2011 daca aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 5 luni.

4. - Deoarece aveti stagiul de cotizare complet puteti solicita pensie anticipata partiala in octombrie 2011.
- Pentru fiecare luna de anticipare pensia se reduce cu 0,75%, pana in octombrie 2016 cand se va transforma in pensie de limita de varsta si veti primi pensia intreaga.
va multumesc pentru raspuns