avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Activitate honciuc_valy

Activitate honciuc_valy

Multumesc pentru ajutor. Va urez Sarbatori fericite!
Data nasterii este : 15 august 1964
Am lucrat in viata civila 10 ani si 8 luni, am lucrat ca militar angajat 17 ani si 2 luni, am satisfacut stagiul militar de 1 an si 4 luni. Daca mai fac 10 ani ca subofiter voi beneficia de pensie militara conform anexei 6 din Legea 263?
Multumesc.
Multumesc mult pentru informatie.
Ma numesc Valentin Honciuc am fost angajat ca militar pe baza de
contract/sgv si am fost trecut in rezerva pe data de 31 mai 2009 , la limita de varsta. In momentul trecerii in rezerva aveam varsta de 44 de ani si 9 luni. Dupa aceasta varsta nu mi s-a mai reinnoit contractul cu MApN din cauza legii care scotea "macii" din sistem la varsta de 40 ani, fara plati compensatorii si fara drept de pensie. Tinand cont ca Legea pensiei unice nr.263/2010 intrata in vigoare la 1 ianuarie 2011 ne recunoaste dreptul de pensie militara la limita de varsta (45 ani), va rog sa-mi comunicati daca am dreptul la pensie militara la limita de varsta sau anticipata. Va precizez ca am lucrat in sistemul militar 17 ani si 2 luni, am efectuat si serviciul militar obligatoriu de 1,4 ani si am participat 6 luni la misiunea din Iraq care se considera vechime dubla. Doresc sa stiu daca cei 17 ani si 2 luni de contributie la fondul de pensie, serviciul militar obligatoriu de 1,4 ani si misiunea din Iraq sunt suficienti pentru stagiul minim de cotizare (am peste 29 ani de munca cumulati in cele 2 sisteme, militar si civil). Mentionez ca m-am adresat centrului militar judetean de care apartin si nu m-au putut lamuri in acest sens.
Cu stima,
Valentin Honciuc
Răspuns la discuția Ajutati-ma
Nu am intrat in conflict cu ei, dar nu as fi vrut sa plateasca. Multumesc foarte mult pentru ajutor
Răspuns la discuția Ajutati-ma
Ce pot face ca sa nu plateasca paratii?
Răspuns la discuția Ajutati-ma
Dar eu am cerut sa nu plateasca nici unul dintre parati, cheltuielile de judecata
Discuție Ajutati-ma
Am fost reclamantul unui partaj judiciar si am beneficiat de ajutor public judiciar. La ultimul termen am fost intrebat de judecator daca vreau sa plateasca paratii cheltuieli de judecata si eu am zis ca nu. Azi am primit hotararea civila care in prima pagina scrie ca "avocata solicita admiterea actiunii cu toate capetele de cerere enumerate, dat fiind concluziile raportului de expertiza si vointa partilor, fara cheltuieli de judecata". La ultima pagina obliga toti paratii sa plateasca in folosul statului suma de ... cheltuieli de judecata. Intrebarea mea este : Este o greseala a judecatorului? Daca nu ce ma sfatuiti sa fac? Am termen 15 zile.
Răspuns la discuția Discutie juridica
Multumesc foarte mult pentru ajutor