avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1628 soluții astăzi
Forum Activitate MorsoiuSuparat

Activitate MorsoiuSuparat

Buna ziua.Desi in legile pe care le-am studiat,se specifica faptul
ca handicapatii cu gradul 2-handicap accentuat-beneficiaza de gratuitate pentru medicatie,inclusiv in ambulatoriu,la farmacie nu se ia in considerare acest lucru,cu toata specificatia de la medicul de familie(pe reteta este o rubrica).Unde se poate adresa o astfel de persoana pentru recuperarea banilor si in baza carei legi.Multumesc anticipat.Cu stima si respect.
Si deoarece nu am primit nici un raspuns la postarea anterioara,,Recalcularea pensiilor MAI de joi 06 ian.2011 13:58",presupunand ca exista mai multe motive pentru aceasta(..........)revin cu o speta concreta:Cum procedeaza un pensionar MAI in cazul in care nu primeste decizia recalculata(in conditiile ilegale ale Comunicatului MAI-vezi [ link extern ] .







/

















Am o mare rugaminte la dvs,in sensul de a ma sfatui cum sa procedez.Pe scurt,sunt pensionar militar,iesit la pensie din M.I.,cu pensie anticipata partial(cel putin asa scrie pe decizia din 2001).De aproape 10 ani,lucrez in mediul privat,cumuland pensia cu salariul(conf L164/2001)..Incepand cu 01.01.2011,intrand in vigoare legea sistemului unitar de pensii publice art.114,alin b,coroborat cu art.6,la care face referire,interzice A CUMULA PENSIA CU SALARIUL.Va rog sa ma sfatuiti,in acest caz cum sa procedez?Fac o cerere de reziliere a contractului cu angajatorul,ramanand sa astept noua decizie de pensie ,sau sa ...,,merg pe burta"?Din ce am inteles eu,am voie sa lucrez,cumuland pensia cu salariul,numai in cazul pensionarii pentru limita de varsta.L119/2010,art.2 (1)stipuleaza ca ,,pensiile de serviciu anticipate si anticipate partial,devin pensii pentru limita de varsta in intelesul L19/2000"(care la randul ei este abrogata de L263/2010-art.196-a)).Intrebare:Cum se aplica legislatia in vigoaresi daca pot lucra in continuare cumuland pensia cu salariul urmare a unuicontract individual de munca.Mii de multumiri.Cu stima S.