Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiilor MAI 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiilor MAI 2

Si deoarece nu am primit nici un raspuns la postarea anterioara,,Recalcularea pensiilor MAI de joi 06 ian.2011 13:58",presupunand ca exista mai multe motive pentru aceasta(..........)revin cu o speta concreta:Cum procedeaza un pensionar MAI in cazul in care nu primeste decizia recalculata(in conditiile ilegale ale Comunicatului MAI-vezi [ link extern ] .

/

Fiti sigur ca veti primi decizia cu pensia recalculata, chiar ilegal. Contestati apoi la Comisia de contestatii a MAI si daca nu vi se face dreptate la Curtea de Apel Bucuresti. Legal, conform normelor metodologice aprobate prin HG 735/2010 si Instructiunilor MAI 191/2010, din moment ce ati depus cererea si documentele in termen, din ianuarie trebuia sa primiti pensia recalculata. O sa aveti surpriza sa o primiti recalculata dar nu in functie de documentele depuse ci in baza salariului mediu.