avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiilor MAI 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiilor MAI 2

Si deoarece nu am primit nici un raspuns la postarea anterioara,,Recalcularea pensiilor MAI de joi 06 ian.2011 13:58",presupunand ca exista mai multe motive pentru aceasta(..........)revin cu o speta concreta:Cum procedeaza un pensionar MAI in cazul in care nu primeste decizia recalculata(in conditiile ilegale ale Comunicatului MAI-vezi [ link extern ] .







/

















Cel mai recent răspuns: Simion Patrascu , Consilier juridic 20:08, 10 Ianuarie 2011
Fiti sigur ca veti primi decizia cu pensia recalculata, chiar ilegal. Contestati apoi la Comisia de contestatii a MAI si daca nu vi se face dreptate la Curtea de Apel Bucuresti. Legal, conform normelor metodologice aprobate prin HG 735/2010 si Instructiunilor MAI 191/2010, din moment ce ati depus cererea si documentele in termen, din ianuarie trebuia sa primiti pensia recalculata. O sa aveti surpriza sa o primiti recalculata dar nu in functie de documentele depuse ci in baza salariului mediu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hg 735/2010: recalcularea pensiilor militare de stat, a pensiilor de stat ale politistilor si ale functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciarelor Gabriela  Pintea Gabriela Pintea Hotararea nr. 735/2010 pentru recalcularea pensiilor stabilite potrivit legislatiei privind pensiile militare de stat, a pensiilor de stat ale politistilor si ... (vezi toată discuția)
Instructiunile nr. 191/2010 de aplicare a hg nr. 735/2010 pentru recalcularea pensiilor militare nicolle2 nicolle2 buna seara. Stiu ca H.G.735/2010 pentru recalculara pensiilor militare este abrogata.Imi puteti spune daca Instructiunile 191/2010 de aplicare a HG 735/2010 ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor militare Manoliu Eugen Manoliu Eugen CARE ESTE METODOLOGIA RECALCULARII PENSIILOR MILITARE . CE SE INTAMPLA DACA O PERSOANA CU DREPT DE PENSIE MILITARA NU POATE ADUCE PTR RECALCULARE VENITURILE ... (vezi toată discuția)