avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Instructiunile nr. 191/2010 de aplicare a HG nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Instructiunile nr. 191/2010 de aplicare a HG nr. 735/2010 pentru recalcularea pensiilor militare

buna seara. Stiu ca H.G.735/2010 pentru recalculara pensiilor militare este abrogata.Imi puteti spune daca Instructiunile 191/2010 de aplicare a HG 735/2010 mai sunt valabile? Se mai pot lua in considerare? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Simion Patrascu , Consilier juridic 07:29, 24 Februarie 2011
Vedeti dvs., desi HG a fost abrogata, instructiunile nu. Ele sunt inca pe site-ul mai.gov.ro, ca de altfel si HG abrogata. In principiu ele nu mai pot fi luate in considerare, dar ce mai este legal? Trebuiau anulate si toate deciziile recalculate emise in decembrie. MAI nu a mai actualizat din 27.01.2011, desi se precizeaza ca actualizarea se face saptamanal. Foarte multe intrebari fara raspuns. Cred ca se mai pregateste ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea pensiilor militare spinean spinean Buna ziua! Va multumesc,domnisoara Gabriela Pintea pentru raspunsurile promte si la obiect. As vrea sa va mai intreb daca prevederile Ordonantei de Guvern735 ... (vezi toată discuția)
Hg 735/2010: recalcularea pensiilor militare de stat, a pensiilor de stat ale politistilor si ale functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciarelor Gabriela  Pintea Gabriela Pintea Hotararea nr. 735/2010 pentru recalcularea pensiilor stabilite potrivit legislatiei privind pensiile militare de stat, a pensiilor de stat ale politistilor si ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor militare Manoliu Eugen Manoliu Eugen CARE ESTE METODOLOGIA RECALCULARII PENSIILOR MILITARE . CE SE INTAMPLA DACA O PERSOANA CU DREPT DE PENSIE MILITARA NU POATE ADUCE PTR RECALCULARE VENITURILE ... (vezi toată discuția)