avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate nemuritorul1

Activitate nemuritorul1

Buna ziua.
Mi-a fost ridicata masina in sectorul 6, potivul nu am lasat un metru pe trotuar pentru pietoni. Am fost si am luat masina dar nuam primit nici o ameda decat factura de ridicare si o dispozitie de ridicare. Am fost la politia locala sector 6 sa imi iau amenda sa o pot contesta si am primit urmatorul raspuns:'' Nu a fost emisa inca nici o amenda sa astept acasa amenda ca au la dispozitie 6 luni sa o trimita si daca nu vine inseamna ca fapta s-a prescris''. Este adevarat ca trebuie sa astept 6 luni dupa amenda ? Cum ar trebui sa procedez sa contest aceasta ''amenda" mentionez ca au trecut 15 zile de can mi-a fost ridicata masina.
Multumesc anticipat.
textul este acesta: a stationat voluntar in intervalul orar 11:19-11:26 auto cu nr....in statia destinata trolebuz de transport public de persoane, de venind obstacol in partea carosabila . Si am fost incadrat la art. 143 lit. a, si art. 142 lit. g

cum pot contesta aceasta amenda, si daca este legal sa imi ridice masina deoarece eu in zona nu am vazut semn de ridicare masina.
Zona in care am primit amenda este zona Gara de Nord Bd. I. Ghe. Duca prin dreptul fostului hotel Dunarea.
Va multumesc.
Conform legi 19/2000 art.165 asiguratii care au contribuit la FONDUL PENTRU PENSIA SUPLIMENTARA cu un procent de 11,67%; 9,5%; 10,5%. Dupa data de 01.04.2001 beneficiaza de o cresterea punctajului determinat prin aplicarea procentului de 0,17% la punctajele anuale realizate dupa acea perioada?

Va multumesc.
Sunt pensinar. Pe talonul de pensie mi se retine impozitul de 16 % plus 5,5% pentru casa de sanatate, sunt angajatul unei asociatii de proprietari cu conventie, mi se retine impozitul de 16% pe venit.
Asociatia de proprietari si eu trebuie sa mai platim alte impozite si taxe catre stat?
Va multumesc.