avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate cris1agi

Activitate cris1agi

Buna ziua,
Am o prietena care lucreaza in invatamant, nivelul liceal si se confrunta cu urmatoarea situatie. Are dubla specializare, chimie si fizica si este titulara pe disciplina chimie. Pana anul scolar precedent era titulara pe o catedra de chimie, dar in doua scoli: oras (liceu) + o scoala mica, in primul sat de langa oras. Insa, de cand a intrat in invatamant a predat doar in liceul din oras, chimie, nefiind probleme cu catedra.
Anul trecut, insa, i s-a adus la cunostinta desfiintarea scolii de la sat si , deoarece numarul de ore de chimie la liceu era insuficient, i s-a dat completare fizica.
In liceul cu pricina sunt 2 titulari pe chimie, iar orele de chimie (conform noii incadrari) acopera 1 catedra si vreo 4 ore. I s-a propus reducere de activitate pe chimie.
Intrebarea mea este daca are acelaesi drepturi in scoala ca si celalalt titular, tinand cont de faptul ca, la un moment dat, avea si ore la scola din satul vecin? Pe decizia de titularizare nu specifica ca este titular cu jumatate de norma in liceul nostru, specilfica doar faptul ca este titular pe chimie la cele doua scoli. Nu ar trebui organizat un concurs de dosare in scoala si sa primeasca reducere de activitate persoana cu punctajul mai mic?
Răspuns la discuția invatamant
Da, in sesiune de pretransfer/transfer de anul viitor (in care voi fi in CCC).
Discuție invatamant
Buna ziua,
Lucrez in invatamant si voi intra din august in concediul pentru cresterea copilului. In timpul CCC pot participa la sesiunile de pretransfer/transfer din invatamant; ma pot transfera de la o scoala la alta?
Răspuns la discuția Sarcina gemelara
Multumesc pentru informatii!
Buna ziua,
Ma numesc Cristina si voi fi mama de gemeni. Am o nelamurire cu valoarea indemnizatiei pentru concediul maternal. Avand 2 copii, voi primi suma dubla? Cu alocatia de crestere a copilului imi este clar; fiecare dintre cei doi copii va primi.
Buna ziua,
sunt o viitoare mamica si ma intereseaza ce se poate face in urmatoarea situatie. Sunt profesor si lucrez la doua scoli, una in sistemul de stat (unde sunt titular cu norma intreaga) si una in sistem privat, unde am 7 ore pe saptamana (sunt angajata pe perioada determinata si platita cu ora). Doresc sa-mi iau concediu pentru cresterea copillului timp de un an de zile; fiind intr-un astfel de concediu as putea lucra in continuare la scoala particulara, fara sa afecteze acordarea indemnizatiei pentru cresterea copiluliu? Care sunt conditiile legale si ce trebuie sa fac in acest sens?
Multumesc si astept raspunsul dvs.!