avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate nicut adriana

Activitate nicut adriana

am rascolit toata casa dar cele mai vechi chitante au 5ani.restul cred ca s-au pierdut cand am zugravit apartamentul.Avand in vedere ca "datoria"este din 2001-2002 aceasta se poate prescrie conform art.3 decret167/1958?
Buna ziua.I-mi cer scuze ca v-a stresez cu intrebarile dar am {nu numai eu.ci si ceilalti locatari} intrebari legate de asa zise datorii.Aseara am gasit o scrisoare de la o firma cu ...calitatea de lichidator a societatii xxx care ma anunta ca datorez soc.xxx suma de 2029lei reprezentand c.v serviciilor prestate in 2001-2003.Desi pana la constituirea asociatiei de prop.am platit facturile la aceasta soc.niciodata i acesti 8ani nu m-i s-a comunicat ca am vreo restanta.M-i s-a cerut ultima chitanta de acum 8ani dar le-am spus ca nu am arhiva acasa iar cand le-m cerut copiile dupa chitante mi-au spus ca nu le am
mama mea detine o copie dupa un titlu de proprietate impreuna cu 2frati care sunt decedati.Originalul l-a ridicat un nepot care nu are nici o legatura cu nici un titular .De cate ori am sunat la primaria comunei sa intreb de titlu m-i s-a spus ca nu a venit.Acum 2luni am trecut intamplator pe acolo si mi-au dat o copie originalul ridicandu-l inca din 2005 acel nepot.Cum pot intra in posesia originalului deoarece cota care ii revine mamei mele am dat-o spre folosinta unei vecine dar nepotul nu ii lasa sa munceasca pe motiv ca mama mea nu are nici un drept.Va multumesc
lucrez in cadrul soc.de 12 ani.Pana acum 8luni am lucrat intr-un atelier mobil ca srungar.De atunci s-a scos atelierul deoarece era vechi si l-au inlocuit cu un modul mobil dar care nu mai este dotat cu strung.Unul din managerii din Bucuresti a anuntat verbal administratorul sa-mi schimbe functia sugerand o meserie necalificata.Am calificarea de strungar de 28ani.Acum nemaifiind strung ajut colegii ca mec.auto.Ce drepturi am la schimbarea functiei?
Discuție tichete de masa
ce se poate face in cazul in care societatea a cumulat valoarea tichetelor la salariul brut retinandu-se si contributiile obligatorii din valoarea acestora?