Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbarea locului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbarea locului de munca

lucrez in cadrul soc.de 12 ani.Pana acum 8luni am lucrat intr-un atelier mobil ca srungar.De atunci s-a scos atelierul deoarece era vechi si l-au inlocuit cu un modul mobil dar care nu mai este dotat cu strung.Unul din managerii din Bucuresti a anuntat verbal administratorul sa-mi schimbe functia sugerand o meserie necalificata.Am calificarea de strungar de 28ani.Acum nemaifiind strung ajut colegii ca mec.auto.Ce drepturi am la schimbarea functiei?
Conform Codului muncii, la desfiintarea unui post vi s-a oferit un altul, in limita posibilitatilor firmei.
Dreptul dvs. este de a-l accepta sau nu.
Pentru noul post care vi s-a oferit, nu mai conteaza calificarea si vechimea, atata timp cat nu sunteti angajat pentru calificarea dvs.
nicut adriana a scris (in topic sters la Raspunsuri in comunitate):
Va multumesc pt.raspunsuri totusi la schimbarea functiei au dreptul sa-mi diminueze salariul? Am sesizat calcularea eronata a impozitului pe tichete de masa dar nu cred ca se v-a rectifica ceva

procmarci a raspuns:
Veti fi remunerat conform noii incadrari.
Nu puteti avea salariul unui strungar cat.7 pentru angajarea de muncitor necalificat, chiar daca aveti pregatirea si experianta unui strungar.