avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate adrianperca

Activitate adrianperca

Răspuns la discuția Decadere din drepturi mama minora
Nu m-am exprimat eu corect.
Fata, minora, mama naturala a copilului dorea sa-l abandoneze in spital.
Actualii parinti, sot si sotie au acceptat sa se treca el ca si tata al copilului pentru a-l recunoaste si a-l lua acasa, ocolind linia normala de adoptie, pentru a-l creasca el impreuna cu sotia lui, ceea ce se intampla de fapt.
In certificatul de nastere a copilului nascut apare ca si mama, minora, ...normal... insa asta ii face pe cei doi parinti sa depinde pentru toata viata de acceptul mamei naturale cu privire la ceea ce se intampla cu copilul, nu pot pleca in concdiu inafara tarii, aunevoie de ea la inscriere la cresa, la doctorul de familiei, etc... peste tot.
Solutia cautata trebuie sa rezove aceasta dependenta de mama naturala pe care o au acum cei doi parinti ce cresc acest copil.
Buna ziua,
Situatia noastra este urmatoarea:
Sotul are un copil inafara casatoriei cu o fata, minora, la momentul nasterii copilului varsta acesteia era de doar 15 ani. Copilul este recunoscut de sot iar in certificatul de nastere apare mama naturala a copilului si sotul. Pentru ca mama naturala nu poate sa intretina, la 15 ani un copil, acesta a fost luat spre crestere de catre familia tatalui ( sot si sotie casatoriti legal).
Cum poate fi decazuta din drepturi mama naturala a copilului sicum poate adopta sotia copilul dinafara casatorie a sotului ei?

Multumesc!
Buna ziua,
Ma numesc Perca Adrian Petre si locuiesc in orasul Focsani, judetul Vrancea.
In urma cu o luna tatal meu a decedat de un cancer pulmonar descoperit foarte tarziu si care a accelerat extraordinar de rapid, in mai putin de 1 luna de la diagnosticare a si decedat. Datorita serviciului si distantei care ne desparte nu stiam chiar tot despre viata de familie a parintilor mei si mai putin despre datoriile pe care acestia le aveau. Dupa inmormantare am aflat de la mama despre 3 credite la 3 banci diferite, imprumuturi de nevoi personale fara garantii imobiliare si fara giranti, contractate de tatal meu pe vremea cand era in viata. Cand am contactat reprezentantii celor 3 institutii creditoare si i-am anuntat despre decesul tatalui meu acestia mi-au comunicat ca datoriile tatalui trebuie sa le platim noi. Intrebarea mea este DE CE?, atat timp cat niciunul dintre cei 4 copii si nici mama nu au fost nici macar giranti ai creditelor tatalui meu. Ce avem de facut in aceasta situatie?

Va multumesc anticipat si astept un raspuns cat mai rapid!
eu am fost sa-mi depun actul aditional insa nu mi l-au primit. Acuma, treaba e ca tipa care e consultantul nostru pe probleme de munca imi spune ca tre sa ma duc maine inapoi cu el.. nu prea inteleg ce e de facut.... dar cred ca nici ei #-o. Multumesc oricum!
Incepand cu 1 ian 2011 mai este obligatorie depunere actelor aditionale ale contractelor de munca la ITM sau este suficienta modificarea in revisal xi depunerea acestuia?
Va multumesc!