avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate gabriel1967

Activitate gabriel1967

Buna ziua,
Eu si sotia ne-am separat demult, iar acum dorim sa introducem actiunea de divort;stiu ca chiar daca avem impreuna o fata de 13 ani, putem divorta in instanta de comun acord.
Sotia mea doreste sa imi cedeze mie toate bunurile mobile si imobile (intrucat in vara va emigra cu copilul, care va ramane in intretinerea ei).
Daca pe cererea de divort specificam ca ne-am inteles asupra pensiei alimentare, intretinerea copilului, bunurile sa imi fie cedate mie, mai trebuie sa platim si alte taxe in afara de cei 39 lei ? Ma refer aici la intelegerea asupra bunurilor (am inteles ca la partajare se depune 3% din valoarea masei partajabile).
Al doilea lucru de care ne temem este ca judecatorul nu va fi de acord cu aceste intelegeri.
Răspuns la discuția ANGAJAMENTE PLATA BANCI
Poate sa imi raspunda cineva, va rog din suflet?
bUNA ZIUA,

am credite la 3 banci si nu le-am platit de aproape 2 ani.Salariul meu in aceasta perioada a fost foarte mic;am plecat din localitatea de domiciliu, dar nici unde m-am stabilit acum nu am gasit cine stie ce, acum nu mai lucrez din luna septembrie nicaieri.
in luna martie voi pleca la o ruda in Italia care mi-a gasit acolo de lucru.
Intrebarea este daca pot discuta cu reprezentantii bancii si pot incheia angajamente de plata pentru creditele respective in conditiile in care contractul de munca va fi incheiat direct in Italia. Daca merg la banca inainte de plecare si le spun ca imi iau angajament de plata pentru o suma anume pe luna ( de exemplu la un credit de 7500 euro incheiat pe 7 ani , pe care nu l-am mai platit de doi ani sa pun de exemplu 300 euro/luna in conditiile in care rata era de 180 euro) ei o sa-mi ceara adeverinte, etc, fiindca nu am ce sa le arat?Sau ce ma sfatuiti sa fac?
Răspuns la discuția Sotia nu doreste sa divorteze
Nu doreste sa divorteze intrucat sunt mostenitorul casei mamei mele, iar ea doreste sa poata locui in acea casa
Buna ziua,
M-am separat de sotie acum un an si jumatate, nu avem nimic de impartit, dar ea nu doreste sa divorteze. Cat ma poate plimba pe drumuri daca introduc eu actele de divort?