avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate lidiahatos

Activitate lidiahatos

Eu am terminat Facultate de Stiinte Economice (de stat). un an am fost incadrata economist pe cartea de munca si 3 ani "asistent de cercetare economist in management" (nu ma intrebati, contabila a ales asa), dar tot contabilitate am facut. In conditiile acestea eu mai pot sa-mi dau anul acesta examenul de contabil autorizat, stie cineva?
Multumesc
Lidia
Răspuns la discuția SRL fara angajati
Suspendare inseamna .... suspendare, nu inchidere. din cate stiu eu se poate suspenda activitatea unei firme pe o durata de 3 ani. Cel mai bine ar fi sa intrebati la Registrul Comertului, ei stiu sa va spuna pasii pe care trebuie sa-i urmati in caz ca optati pentru suspensare activitatii (vreodata). Dar, am mai auzit si ca, atunci cand veti dori sa va reluati activitatea este putin de stres pentru ca trebuie sa argumentati de ce doriti sa va reluati din nou activitatea (si aici ma refer la finante). Dar, repet, stiu astea din auzite.Cel mai bine stie un contabil.
Mi-a spus cineva ca, daca in momentul intabularii la notar a unui apartament (in momentul semnarii contractului de vanzare-cumparare) iau cu mine un avocat pot avea reducere 30% la taxele notariale de intabulare. Stie cineva sa-mi spuna daca ii adevarat? Si, ma rog, ce sa faca avocatul cu mine la notar? Cu ce scop sa-l duc cu mine? Se considera ca sunt reprezentata juridic si nu trebuie sa platesc notarul pentru asistenta juridica pe care mi-o ofera?M-ar ajuta enorm sa fie adevarat (am de platit 7000 Ron pentru o intabulare), un avocat am inteles ca pot sa-l platesc si cu un milion pt chestia asta.
Astept raspuns de la "cunoscatori"
Multumesc.