avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate vio_violet

Activitate vio_violet

Răspuns la discuția carte de munca
Nu prea inteleg ce se intampla totusi. Eu sunt intr-o situatie asemanatoare: 3 luni de munca la o firma care mi-a platit un singur salariu. Despre plata celorlalte 2 luni nu vrea sa auda, nici cartea de munca nu mi-a luat-o, nici adeverinta pentru perioada lucrata nu vrea sa-mi elibereze. Am facut sesizare la TM. Am primit raspuns: In urma sesizarii s-a facut control. Angajatorul a refuzat sa puna la dispozitia inspectorilor de munca documentle solicitate si ca atare a fost sanctionat contraventional. Atat. Am formulat o cerere de chemare in judecata in care am pretins cele doua salarii restante, precum si daune. La tribunal mi s-a spus ca trebuie sa achit taxa de timbru 204 lei. Nu am avut banii si ca atare cererea a ramas neinaintata. Am inteles ca litigiile de munca nu se timbreaza. Am inteles gresit?
Discuție Grupa de munca
Buna ziua
Va rog frumos, as avea nevoie de un raspuns din partea dvs.
Am lucrat 22 de ani in cadrul unei firme pe post de dactilografa. Pentru aceasta meserie se acorda grupa de munca? Acum nu mai lucrez in aceasta meserie, dar as dori sa stiu daca pot beneficia retroactiv de incadrare in grupa in cazul in care aceasta meserie se incadreaza. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Va multumesc mult. Din cat am reusit sa ma documentez, asa stiam. Doar ca la registratura mi s-a spus ca pentru "pretentii" se percepe taxa de timbru si timbrul judiciar. Am spus ca e vorba de litigiu de munca pentru recuperarea salariilor cuvenite, dar acesta a fost raspunsul. Credeti ca este neaparat necesara prezenta unui avocat ? Nu mi-as putea sustine singura cauza? E adevarat, nu am mai fost intr-o atare situatie.
Va multumesc din nou !
Buna seara,
Supun atentiei dvs urmatorul subiect:
- Am lucrat la o firma aprox. timp 3 luni
- La angajare nu mi s-a luat cartea de munca
- In contractul de munca nu sunt trecute cele 5 zile de proba
- Am plecat de la firma respectiva prin demisie cu cele 15 zile de preaviz conform clauzei contractuale
- Firma nu mi-a platit decat o singura luna lucrata
- Pentru celelalte 2 luni a facut niste plati partiale (c/val bocuri de masa ) dar nu si salariul propriu-zis)
- Am solicitat in scris decontarea sumelor restante, dar nu am primit raspuns.
- Am solicitat o adeverinta care sa ateste perioada lucrata, nu mi s-a eliberat.
- Am facut sesizare la ITM, in urma careia am primit raspuns ca angajatorul refuza sa puna la dispozitia inspectorilor de munca actele necesare controlului si ca ITM a santionat contraventional respectiva firma.
- ITM confirma intr-un raspuns oficial la o alta sesizare faptul ca firma in cauza este in insolventa si ca are desemnat un administrator judiciar

- Nereusind sa rezolv problema pe cale amiabila, am formulat o cerere de chemare in judecata prin care solicit obligarea paratei :
- la plata sumelor restante (salariul pe 2 luni)
- la plata de daune interese(echivalentul unui salariu)
- la eliberarea adeverintei pentru perioada lucrata
- Cererile adresate in scris firmei angajatoare si la care nu am primit niciun raspuns, le pot considera incercari de conciliere ?
Nu imi pot permite avocat.
La registratura mi s-a spus ca trebuie sa platesc taxa de timbru 204 lei si timbru judiciar 3 lei.
In atare situatie, fiind vorba de un litigiu de munca, se taxeaza ?
Mi-ar fi de folos daca mi-ati putea oferi niste sfaturi utile in acest sens.
Va multumesc mult !