avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii - refuzul angajatorului de a plati ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii - refuzul angajatorului de a plati salariile restante

Buna seara,
Supun atentiei dvs urmatorul subiect:
- Am lucrat la o firma aprox. timp 3 luni
- La angajare nu mi s-a luat cartea de munca
- In contractul de munca nu sunt trecute cele 5 zile de proba
- Am plecat de la firma respectiva prin demisie cu cele 15 zile de preaviz conform clauzei contractuale
- Firma nu mi-a platit decat o singura luna lucrata
- Pentru celelalte 2 luni a facut niste plati partiale (c/val bocuri de masa ) dar nu si salariul propriu-zis)
- Am solicitat in scris decontarea sumelor restante, dar nu am primit raspuns.
- Am solicitat o adeverinta care sa ateste perioada lucrata, nu mi s-a eliberat.
- Am facut sesizare la ITM, in urma careia am primit raspuns ca angajatorul refuza sa puna la dispozitia inspectorilor de munca actele necesare controlului si ca ITM a santionat contraventional respectiva firma.
- ITM confirma intr-un raspuns oficial la o alta sesizare faptul ca firma in cauza este in insolventa si ca are desemnat un administrator judiciar

- Nereusind sa rezolv problema pe cale amiabila, am formulat o cerere de chemare in judecata prin care solicit obligarea paratei :
- la plata sumelor restante (salariul pe 2 luni)
- la plata de daune interese(echivalentul unui salariu)
- la eliberarea adeverintei pentru perioada lucrata
- Cererile adresate in scris firmei angajatoare si la care nu am primit niciun raspuns, le pot considera incercari de conciliere ?
Nu imi pot permite avocat.
La registratura mi s-a spus ca trebuie sa platesc taxa de timbru 204 lei si timbru judiciar 3 lei.
In atare situatie, fiind vorba de un litigiu de munca, se taxeaza ?
Mi-ar fi de folos daca mi-ati putea oferi niste sfaturi utile in acest sens.
Va multumesc mult !

Nu este nevoie sa faceti conciliere, pentru ca nu este litigiu comercial. Litigiile de munca, potrivit Codului Muncii sunt scutite de taxa de timbru si plata timbru judiciar.
daca nu stiti, actiunile in instanta in materia litigii de munca sunt scutite de timbru,
dar trebuie sa fie formulata corespunzator in scris catre tribunalul in raza caruia aveti domiciliul stabil si asta o poate face un avocat care lucreaza in materie, acesta putind sa va garanteze succesul deplin al actiunii.
oricum ar fi banii pe care ii cere acesta vor fi adaugati ca si cheltuieli de judecata si ii recuperati dupa terminarea procesului in mod favorabil, adica dupa ce instanta va da in favoarea dvs o hotarire definitiva si irevocabilla.
mai multe va va spune avocatul.
bafta,
laur
Va multumesc mult. Din cat am reusit sa ma documentez, asa stiam. Doar ca la registratura mi s-a spus ca pentru "pretentii" se percepe taxa de timbru si timbrul judiciar. Am spus ca e vorba de litigiu de munca pentru recuperarea salariilor cuvenite, dar acesta a fost raspunsul. Credeti ca este neaparat necesara prezenta unui avocat ? Nu mi-as putea sustine singura cauza? E adevarat, nu am mai fost intr-o atare situatie.
Va multumesc din nou !
laur67 a scris:

...
asta o poate face un avocat care lucreaza in materie, acesta putind sa va garanteze succesul deplin al actiunii.
......



Chiar asa ??? .. as vrea sa vad si eu acel avocat care imi garanteaza succesul deplin al unui litigiu .:hm:
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Recuperare salarii angajator in insolventa uncetatean8 uncetatean8 Buna seara, Am lucrat cu Contract de munca la o firma aflata in insolventa. Procedura de insolventa a fost declansata inainte de a ma angaja acolo. Firma ... (vezi toată discuția)
Recuperare salarii restante. Elusha Elusha Firma la care am lucrat a intrat in insolventa, si am restante 5 luni în care nu mi-am primit salariul. Momentan sunt in preaviz, dar urmeaza sa se termine si ... (vezi toată discuția)
Legea insolventei.cum poate fi sanctionat un lichidator judiciar care nu respecta o sentinta comerciala? rodica_post rodica_post Avand in vedere Sentinta comerciala nr.....privind Legea procedurii insolventei si examinarea cererii formulata de lichidator....desemnat sa ... (vezi toată discuția)