avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1816 soluții astăzi
Forum Activitate uka30

Activitate uka30

Sunt o pensionara care abia traieste dintr-o pensie de 350 de lei (275 lei pensie CAP, care a fost indexata social cu 93 lei). In urma cu 10 ani am suferit o operatie de histerectomie totala a organelor genitale, am grave probleme cu inima si sufar si de o depresie tardiva provocate de anumite traume din tinerete si de numeroase probleme de familie. Mentionez ca iau lunar tratament de aproximativ 75 lei. In acelasi timp pot sa precizez si faptul ca sunt singura adica fara sot, intrucat, din cauza neintelegerilor dintre noi ne-am separat.
As vrea sa intreb daca exista vreo varianta prin care sa pot obtine un sprijin/ajutor financiar pe motiv de boala sau din motive sociale. Am cunostinta de o doamna care s-a pensionat pe caz de boala in urma unei operatii similare cu a mea. As vrea sa stiu daca as putea sa beneficiez si eu de o asemenea pensie.
Va multumesc foarte mult pentru rabdare! Astept cu nerabdare o lamurire sau un sfat!
Sunt un locatar al unui bloc de persoane. Fiecare apartament are apometrul individual, dar avem si un apometru pe scara. Sunt locatari care nu duc citirea apometrului lunar.Acestia au 0 m consum iar diferenta inregistrata de apometrul general este impartita la locatarii care platesc. Este legal acest lucru? Ce se poate face?Cum ar trebui taxati locatarii care nu duc citirea apometrelor? Va multumesc!
Mama mea va implini 53 de ani in luna aprilie 2011. Are o vechime in munca de 22 de ani de grupa a II a si 11 ani in comert si un an de somaj. Se poate pensiona anticipat?