avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate grilpavel

Activitate grilpavel

Buna ziua, am cumparat de curant un imobil, o parte din bani au fost platiti dezvoltatorului prin credit ipotecar, Problema este ca imobilul nu are bransament definitiv la energie electrica. Din cate am vazut legea a fost modificata si dezvoltatorul nu treabuia sa primeasca procesul verbal de receptie a lucrarilor numai dupa ce imobilul avea bransament definitiv la energie electrica. Momentan imobilul este racordat la energie electrica printr-un bransament de santier. Pentru bransamentul definitiv dezvoltatorul a mai cerut o suma de bani in plus fata de cea stabilita in contract. A emis ilegal primaria procesul verbal de receptie a lucrarilor. Poate fi trasa la raspundere primaria pentru nerespectarea legii, in urma unui proces?
Răspuns la discuția Autorizatie construire legala
Buna ziua , am obtinut autorizatie de construire pentru 2 duplexuri (4 locuinte individuale ) pe un lot comun de 1120 de m patrati nedezmebrat fara delimitare clara a drumului de acces, lotul avand o prelungire catre drumul public lata de 6m si lunga de 12m prin care se face accesul. Este legal ca dupa obtinerea procesului verbal de receptie finala a celor 2 duplexuri sa fac dezmembrarea terenului si sa dezmembrez si drumul de acces tot atunci. De la cadastru mi sa spus sa nu fac dezmembrarea terenului numai dupa procesul verbal de receptie a lucrarilor pentru ca daca il fac inainte pierd autorizatia de construire. este legala toata treaba?
Buna ziua , am obtinut autorizatie de construire pentru 2 duplexuri (4 locuinte individuale ) pe un lot comun de 1120 de m patrati nedezmebrat fara delimitare clara a drumului de acces, lotul avand o prelungire catre drumul public lata de 6m si lunga de 12m prin care se face accesul. Este legal ca dupa obtinerea procesului verbal de receptie finala a celor 2 duplexuri sa fac dezmembrarea terenului si sa dezmembrez si drumul de acces tot atunci. De la cadastru mi sa spus sa nu fac dezmembrarea terenului numai dupa procesul verbal de receptie a lucrarilor pentru ca daca il fac inainte pierd autorizatia de construire. este legala toata treaba?
buna, am si eu nevoie de putin ajutor daca ma poate ajuta cineva problema este urmatoarea: in urma cu 2 saptamani am fost implicat intr-o altercatie cu 2 frati din care unu este avocat de la o discutie mai aprinsa sa ajuns la o bataie dupa aceasta cei doi au depus plangere impotriva mea si a unui prieten de-al meu care a fost si el implicat in altercatie cei doi frati si-au scos certificate medico legale 7 respectiv 9 zile ingrijiri si vor cu orice pret sa ajungem in instanta :dupa cele vazute am mers si eu cu prietenul meu la medicul legist si am primit 1-2 zile ingrijiri medicale fiecare am depus plangere cu martori impotriva lor intrebarea mea este ce se poate intampla in acest proces avand in vedere ca unu este avocat si cunoaste bine legile si cum se poate demonstra ca ei au inceput altercatia lovindu-ma cu pumnul avand in vedere ca si ei si noi avem martori care sustin ca ei au lovit primi si martori lor sustin ca noi am lovit primi