avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate MatusaVulpe

Activitate MatusaVulpe

Buna ziua,

Mi-am dat in judecata fostul sef, din nefericire am pierdut procesul, nu o sa fac recurs pentru ca mai mult ca sigur o sa il pierd.
Judecatorul m-a obligat la plata cheltuielilor de judecata in valoare de 2000 de lei insa in acest moment sunt somer.
Intrebarea mea este, in cazul in care nu reusesc sa ma inteleg amiabil cu fostul sef sa ii platesc esalonat cheltuielile de judecata, ce pot face? Exista un demers legal pe care trebuie sa il urmez, in aceasta situatie?
Veniturile mele in acest moment sunt o bursa de la facultate, ajutorul de somaj si o pensie de nevazator. Venituri care in nici un caz nu imi permit sa ii platesc toate cheltuielile dintr-o data.

Va multumesc.
Toate cele bune.


Răspuns la discuția Legat de sarcinile de serviciu
Multumesc pentru raspunsuri.
Va doresc weekend placut.
Răspuns la discuția Legat de sarcinile de serviciu
Multumesc mult pentru raspuns. Cam asta e problema ca nu imi mai da lucrari. I-am cerut sa imi dea in scris ca nu mai vrea sa muncesc si mi-a zis ca toate sarcinile si toate deciziile legate de serviciu el le ia si nu trebuie sa imi dea nimic in scris.
Este bine sa insist sa imi dea in scris ca 8 ore cat stau la serviciu nu vrea sa muncesc?
Seful meu, care este foarte suparat pe mine ca l-am dat in judecata si am castigat, nu stie cum sa ma faca sa plec si acum imi spune ca trebuie sa stau sa nu mai muncesc cand merg la firma. Ca el imparte sarcinile in firma si eu trebuie sa stau.
Intrebarea mea este daca cumva in situatia asta, ca ma pune sa stau (am martori cand a zis sa stau sa nu mai muncesc), poate sa ma dea afara? Am contract semnat cu el dar nu si fisa postului in care de obicei este mentionat targetul si sarcinile de serviciu.

Multumec anticipat pentru raspunsuri.
Ok, am inteles partea cu restituio in integrum, dar nu eu am vrut sa fiu disponibilizat, iar in afara de salariile restante, nu am cerut alte despagubiri de la angajator pentru situatia dificila in care m-a pus.
Cum ramana cu stresul meu in perioada in care am ramas fara job? cum ramane cu toate neajunsurile din perioada fara job? cum ramane cu stresul meu ca e posibil sa pierd procesul, cu toate ca am fost dat afara ilegal si abuziv? de astea cine sa ingrijeste?, eu nu trebuie sa beneficiez de restituio in integrum?

va multumesc
Da, cele 4 salarii sunt salariile restante.
Inseamna ca o sa trebuiasca sa ii dau salariul compensator inapoi.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
Am fost disponibilizat, mi s-a platit un salariu compensator, am dat in judecata firma si am castigat, si trebuie sa imi plateasca din urma, conform haotararii judecatoresti, 4 salarii. Angajatorul mi-a spus ca imi plateste cele 4 salarii dar apoi sa ii dau inapoi salariul compensator de buna voie sau ma da in judecata si castiga in instanta salariul compensator.

Intrebarea mea este: ma poate da in judecata si daca ma da are sanse sa castige?

Multumesc.

freeelis a scris:

MatusaVulpe a scris:

Multumesc de raspuns,
insa pe mine ma interesa mai mult daca exista un timp limita de la pronuntarea sentintei in carre trebuie sa imi dea salariile restante si daca trece o anumita perioada de timp si el nu mi-a dat salariile apoi mai este obligat de hotarare sa mi le dea?


Va puteti adresa si unui executor judecatoresc , in acest sens..... executarea hotararii judecatoresti o puteti face in termen de 3 ani de zile de la data pronuntarii acesteia.



Acesta e raspunsul care ma intereseaza, va multumesc.
Multumesc de raspuns,
insa pe mine ma interesa mai mult daca exista un timp limita de la pronuntarea sentintei in carre trebuie sa imi dea salariile restante si daca trece o anumita perioada de timp si el nu mi-a dat salariile apoi mai este obligat de hotarare sa mi le dea?
Buna ziua,
Am castigat in instanta un litigiu de munca, pentru care angajatorul este obligat sa ma repuna pe post, m-a repus fara sa semnez acte altele in afara de fluturasii de salariu din decembrie incepand, si sa imi plateasca salariile restante pe toata perioada cat am fost dat afara 4 luni.

Din decembrie de cand am castigat si pana acum nu mi-a dat salariile restante, (angajatorul nu a facut recurs).

Intrebarea mea este in cat timp trebuie sa imi dea salariile restante si daca trece o anumita perioada de timp si el nu mi-a dat salariile apoi mai este obligat sa mi le dea?

Mentionez eu nu am semnat nimic in sensul ca nu mai vreau banii sau ca i-am primit.

Multumesc anticipat.