avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate lorelena1306

Activitate lorelena1306

Am rugamintea sa ma ajutati intr-o problema:
Locuiesc in sectorul 3 intr-un bloc de 8 nivele ( 5scari), pe partea din spate. Cladirea vecina ( pe care o vad pe geam) este o gradinita de copii. Intre bloc si gradinita exista spatiu verde. Primaria sector 3 doreste sa desfiinteze spatiul verde si sa construiasca parcari pe partea cu gradinita (nu sub geamul meu, dar langa gardul gradinitei). Intrebarea mea este: exista lege care stabileste de cat spatiu verde trebuie sa dispuna o gradinita (in care invata copii)? Mentionez ca pe 3 laturi ale terenului alocat gradinitei exista parcari, doar aceasta latura ramase fara betoane si avea copaci. Acum, cu aceasta decizie, dispar copacii, copii vor inhala noxele masinilor, iar noi, locuitorii pe partea din spate vom avea poluare, vom auzi zgomotul masinilor (incepand de dimineata), oxigen mai putin (dispare spatiul verde), caldura mai mare (apar betoanele) etc.

Cum putem rezolva aceasta problema? S-au strans deja semnaturi de la toti proprietarii celor 5 scari si majoritatea este impotriva desfiintarii spatiului verde (multi au animale de companie pe care le plimba in gradina din spatele blocului)

In asteptarea raspunsului dvs
Multumesc
Am rugamintea sa ma ajutati intr-o problema:
Locuiesc in sectorul 3 intr-un bloc de 8 nivele ( 5scari), pe partea din spate. Cladirea vecina ( pe care o vad pe geam) este o gradinita de copii. Intre bloc si gradinita exista spatiu verde. Primaria sector 3 doreste sa desfiinteze spatiul verde si sa construiasca parcari pe partea cu gradinita (nu sub geamul meu, dar langa gardul gradinitei). Intrebarea mea este: exista lege care stabileste de cat spatiu verde trebuie sa dispuna o gradinita (in care invata copii)? Mentionez ca pe 3 laturi ale terenului alocat gradinitei exista parcari, doar aceasta latura ramase fara betoane si avea copaci. Acum, cu aceasta decizie, dispar copacii, copii vor inhala noxele masinilor, iar noi, locuitorii pe partea din spate vom avea poluare, vom auzi zgomotul masinilor (incepand de dimineata), oxigen mai putin (dispare spatiul verde), caldura mai mare (apar betoanele) etc.

Cum putem rezolva aceasta problema? S-au strans deja semnaturi de la toti proprietarii celor 5 scari si majoritatea este impotriva desfiintarii spatiului verde (multi au animale de companie pe care le plimba in gradina din spatele blocului)

In asteptarea raspunsului dvs
Multumesc
Am rugamintea sa ma ajutati intr-o problema:
Locuiesc in sectorul 3 intr-un bloc de 8 nivele ( 5scari), pe partea din spate. Cladirea vecina ( pe care o vad pe geam) este o gradinita de copii. Intre bloc si gradinita exista spatiu verde. Primaria sector 3 doreste sa desfiinteze spatiul verde si sa construiasca parcari pe partea cu gradinita (nu sub geamul meu, dar langa gardul gradinitei). Intrebarea mea este: exista lege care stabileste de cat spatiu verde trebuie sa dispuna o gradinita (in care invata copii)? Mentionez ca pe 3 laturi ale terenului alocat gradinitei exista parcari, doar aceasta latura ramase fara betoane si avea copaci. Acum, cu aceasta decizie, dispar copacii, copii vor inhala noxele masinilor, iar noi, locuitorii pe partea din spate vom avea poluare, vom auzi zgomotul masinilor (incepand de dimineata), oxigen mai putin (dispare spatiul verde), caldura mai mare (apar betoanele) etc.

Cum putem rezolva aceasta problema? S-au strans deja semnaturi de la toti proprietarii celor 5 scari si majoritatea este impotriva desfiintarii spatiului verde (multi au animale de companie pe care le plimba in gradina din spatele blocului)

In asteptarea raspunsului dvs
Multumesc
Discuție informatii
Am rugamintea sa ma informati unde pot incadra o amenda de la Politia locala pentru depozitarea deseurilor: cota-parte indiviza, beneficiari, che de alta natura?

Nu gasesc in legea 196/2018 aceasta cheltuiala incadrata?
Multumesc
Multumesc pentru raspuns. Este ceea ce aveam nevoie.
Am discutat cu cativa vecini din scara si se manifesta cum ati mentionat dvs la pct 1: "stau cu capul la perete, inghit in sec si platesc fara sa cracneasca de teama ca vine administratorul cu racketii peste ei"

La pct 3: "puteti sesiza instanta de contencios administrativ in baza legii contenciosului administrativ nr. 554/2004". Imi puteti oferi mai multe detalii?

Am de gand sa pun in aplicare pas cu pas ceea ce mi-ati mentionat. Prea multe amenintari, viclenie, cearta, liste umflate fara sa prezinte dovezi (facturi).
Am achizitionat un imobil in sectorul 6 acum jumatate de an. Pana in momentul achizitionarii am locuit intr-un imobil mai mic in sectorul 3 in care asociatia de proprietari functiona in conformitate cu legea 230/2007 reinnoita prin 196/2018 ( din curiozitate, am citit si eu legea deoarece la baza am studii juridice). In noua asociatie din sectorul 6 nu se respecta nicio lege: nu exista Presedinte, Adunari generale, comitet executiv, cenzor, doar Administrator ( de care nu sunt sigura caci nu prezinta CM). Nu se ia nicio decizie tinand cont de proprietari. Adm nu ofera explicatii la nimic din ce afiseaza la avizier. Si-a infiintat firma de constructii si face lucrari in bloc fara acordul nimanui, iar apoi afiseaza facturi care sunt OBLIGATORII de platit. El ( Administratorul) tine loc si de Presedinte. Sotia lui incaseaza, se cearta cu oamenii ( conform legii, membrii familiei nu au voie ). Cui ma pot adresa pentru a obtine o rezolvare? Ma adresez primariei, Politiei dar totul este la nivel de cereri si atat (nimeni nu face nimic) deoarece am sunat la primaria sector 6 si a zis sa ne descurcam si sa-i cerem acte, sa vorbim cu Presedintele (care nu exista). Politia a spus ca nu se baga. Unde trebuie sa merg pentru a rezolva situatia? Acest administrator tine stampila si nu vrea sa spuna cine este presedinte ( in ce AG a fost ales, din cine este format CE, cine este Cenzorul - toti acestia nu exista cred eu, nu exista acte doveditoare). Problema este ca pe lista de intretinere apar calcule care sunt ilegale - i-am solicitat scris copii dupa facturi, acte. Nimic nu ofera, doar intimideaza prin amenintari

In asteptarea raspunsului dvs
Multumesc
RM nu ofera informatii despre serviciile incheiate cu CASMB. Vizita medicala am facut-o la dermatologie , iar observarea alunitelor se face cu un dermatoscop. Acum RM spune ca dermatoscopia nu este decontata si trebuie platita. Nu a mentionat medicul nimic si nici receptia despre acest lucru iar eu nu am semnat nimic cum ca sunt de acord cu plata. Plus de asta, ce ai putea sa faci la dermatologie fara sa se uite medicul la alunite (logic), deci consultatie inseamna observare??? Factura o am pe mail (nu in original). Pe factura este mentionat Dermatoscopie 1 cantitate 840lei. In lista lor de preturi costa 120 lei. Ar mai fi conditiile neclare ale facturii: emitere, scadenta, instiintare, plata, amenintare cu executor silit ( nu am semnat nimic despre transmiterea datelor personale catre terti, anume GDPR)
Este vorba despre o factura emisa de Regina Maria in data de 27.08.2018 care are scadenta in aceeasi zi 27.08 in conditiile in care vizita la medic a avut loc in data de 22.08.2018 iar atunci mi s-a confirmat la receptie ca nu am nimic de plata. Nu am niciun contract cu ei semnat. Sunt doar o persoana fizica cu bilet de trimitere decontat prin CASMB. Problema este ca m-au instiintat despre aceasta factura in data de 11.10.2018 cand am primit-o pe mail si ma obliga s-o platesc in 2 zile ( nu specifica lucratoare sau nelucratoare, nici 48h) caci in caz negativ trimite informatia la executorul silit. Nu-mi acorda sansa platii de 30 zile, nici dreptul la a cere informatii despre factura (mentionez ca serviciile oferite si supuse platii sunt incorecte cf listei lor de preturi si sunt ncesare explicatiile, nu am semnat nimic cum ca sunt de acord sa mi se faca investigatii cu plata) pur si simplu ma ameninta cu executarea silita in caz de neplata.
Răspuns la discuția GDPR
Unde apare mentionat termenul de 30 zile? Unde ar trebui sa caut? Lege, articol?
Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:

1. In cat timp de la emiterea facturii, trebuie s-o plateasca o persoana fizica? In care lege este mentionat acest lucru?
2. Poate fi o factura emisa intr-o zi cu scadeta in aceeasi zi?

In asteptarea raspunsului dvs
Multumesc