avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate adriella

Activitate adriella

buna ziua,
as dori sa stiu care sunt conditiile unei angajari pe baza de contract de mandat, ce contributii trebuiesc platite si de catre cine. Mentionez ca persoana ce urmeaza a fi angajata are calitatea de pensionar si urmeaza a ocupa functia de presedinte la o asociatie de proprietari.

multumesc.
buna ziua,

este posibil ca in cazul in care intr-o firma exista clienti care si-au depasit cu mult termenele de plata, eu ca si furnizor sa duc ANAF aceste facturi pentru a face poprire pe conturile clientilor, iar acesti bani sa fie directionati pentru stingerea obligatiilor mele fiscale ?
buna ziua,
as dori sa stiu, daca in situatia in care intr-o firma unul dintre asociati isi pierde total interesul fata de bunul mers al firmei -ex. nu raspunde solicitarilor primite atat din partea angajatilor cat si din partea celuilalt asociat cu privire la rezolvarea prob. de servicu, nu raspunde clientilor, furnizorilor, nu mai trece pur si simplu pe la firma, dar, in acelasi timp refuza si propunerea de a-si cesiona partile sociale pe care le detine in firma, este posibil ca acesta sa fie exclus din firma prin neprezentarea lui in cadrul AGA cat si la alte intalniri propuse de catre celalalt asociat cu privire la afacerea pe care o detin?
Buna seara,
va rog sa ma ajutati cu raspunsul pentru urm. intrebari:
-pot angaja prin conventie civila, femeie de serviciu si administrator pt o asociatie de prop. Mentionez ca administratorul are functia de baza la o SC.
-pt conventiile civile se vireaza contributiile pentru pensie si somaj, impozitul de 16%?
Multumesc anticipat.