avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters186361

Activitate ContSters186361

Multumesc foarte mult!
Numai bine!
Va multumesc! am citit codul muncii si sunt la zi cu el. Vroiam sa fiu sigura daca am inteles.Multi angajatori concediaza fara a tine seama de acest cod, obligand ca angajatul sa-si dea demisia sau sa plece cu acordul partilor. Pt reintoarcere mai stiu ca trebuie depusa cu cateva zile o cerere de reangajare pe acelasi post. Cu cate zile se poate depune aceasta cerere? Din ce stiu nu se depune in aceeasi zi cand te intorci, se face cu cateva zile 2-3. Dar mai sigur as dori sa-mi spuneti dumneavoastra. Se poate cu 3 zile inainte? In cazul meu pe 25 dimineata depun cererea si pe 30 mai incep munca.
Multumesc frumos! Toate cele bune!
Buna ziua! Pe data de 30 mai trebuie sa reincep munca. am sunat la firma sa anunt data reinceperii si sa le aduc la cunostinta si faptul ca trebuie sa le aduc cererea datata si semnata pt reangajare. Mi s-a raspuns sa astept 2 zile si o sa ma sune seful meu in acest timp. El nu are nici-o legatura cu reangajarea mea ci cei de la resurse umane sunt obligati sa-mi faca actele necesare. Spuneti-mi cum sa proccedez sau ce anume au de gand? Poate sa ma dea afara??? spuneti-mi in ce caz poate sa ma dea afara sau in ce conditii? Ei oricum nu vor sa bage in somaj.Asta stiind de la alti colegi care sunt patiti. Va multumesc.

Sunt mama unui baietel care implineste 2 ani pe 29 mai 2011. Pe data de 30 mai trebuie sa ma reintorc la vechiul loc de munca pentru a+mi relua activitatea dupa o absenta de 2 ani si ceva. In cazul de fata mentionez ca locul meu de munca e suspendat pana in data reinceperii activitatii. As dori la 2 intrebari sa+mi raspundeti mai pe intelesul meu.

1. daca ma reintorc la munca pe data de 30 mai firma privata la care lucrez poate sa nu ma mai primeasca? In acest timp de 2 ani nu m-au mai sunat si nici eu si mai sunt 2 saptamani. mentionez ca in luna aprilie anul acesta am primit prin posta acasa cartea de munca.

2.iar in cazul in care nu vreau sa ma mai intorc cum procedez? neavand de gand sa mai lucrez nici macar o zi in aceasta firma. pot suna sa le spun ca nu ma mai intorc si ce trebuie sa mai trimita sa-mi trimita prin posta firma avand sediul in afara bucurestiului.precizez ca nu as mai vrea sa ma deplasez pana la ei pentru nici-o hartie de semnat. Daca se poate prin posta.



Va multumesc.Toate cele bune!
Sunt mama a unui copil de 1 an si 8 luni aproape. Am optat personal pt 2 ani sa-mi cresc copilul asta fiind data si prin lege. Copilul il pot lasa cu parintii mei alta cale neavand....Traiasca parintii si le doresc sanatate multa. Ei ma ajuta foarte mult! La sf lunii mai 2011 trebuie sa ma reintorc la serviciu. daca ma reintorc sunt data afara sau sunt obligati sa ma tina minim cele 6 luni obligatoriu? Sau sa ma reintorc mai curand de cei 2 ani ? dupa legea veche am dreptul sa stau acasa 2 ani. Ma tot gandesc ca chiar daca ma intorc si acum si dupa 2 ani tot voi fi pusa pe liber. Care ar fii solutia ideala sau mai bine zis cea corecta si in avantajul meu...Va multumesc!