avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate FSEA

Activitate FSEA

Buna ziua,

O amica a nascut un copil acum 10 luni, la nastere pe certificatul de nastere la tata a aparut prietenul ei de cumun acord intre ei.
Acum amica s-a razgandit, cum poate sa-l stearga pe presupusul tata din certificatul micutei, ea sustinand ca acesta nu este tatal natural, iar el nici nu vrea sa auda ca nu este el si refuza sa faca un test de paternitate.
multumesc!!
Răspuns la discuția Paternitate
asa am sa o fac, am sa o las pe mama sa actioneze, eu am o alta relatie cu care trebuie sa fac nunta peste cateva luni, si asta ma incurca rau acum.
nu spun ca este absolut sigur ca nu este fetita mea.... poate chiar este

pana cand ma poate da in judecata aceasta persoana, pana la un an de la nasterea copilului, sau si mai tarziu?
multumesc!
Răspuns la discuția Paternitate
in afara de testul ADN se mai pot face si alte teste mai ieftine?
Răspuns la discuția Paternitate
aproape doi ani am spus
mai exact a plecat prin iulie-august 2009
pot aparea si surprize
dar nu pot de dragul unui copil sa stau cu ea
stiu ca este greu, dar daca se dovedeste ca este copilul meu
am sa incerc sa optin si custodia lui
pe motiv ca ea pana la varsta de 30 de ani nu a avut nici un loc de munca stabil
si nu a lucrat cu carte de munca niciodata
Răspuns la discuția Paternitate
banuiam eu
ce mai stiu, este ca acel barbat nici nu vrea sa auda ca nu este copilul lui si nu vea sa faca acel test de paternitate.
poate sa-l forteze sa fac acel test?
practic eu pot fidat in judecata oricand? chiar daca a trecut un an de la nastere, ma insel? sau dupa un an pot scapa de amenintari?
nu pot sa-mi refac viata din cauza asta...........
Discuție Paternitate
Buna ziua,

In urma cu doi ani aproape am avut o relatie cu o persoana. Aceasta persoana a plecat in Italia cu alta persoana si nu am mai stiut nimic de ea.
Zilele acestea ma anuntat telefonic ca are o fetita de 10luni si crede ca este a mea (ca-mi seamana si in perioada in care a fost conceputa s-a culcat si cu mine si persoana cu care a plecat ).
Ma ameninta cu procesul daca nu accept sa recunosc ca eu sunt tatal.
am inteles ca pe certificatul de nastere pe care il are fetita apare la tata individul cu care a fost ea in Italia.
poate sa ma dea in judecata?(sau mai intai trebuie sa piarda calitatea de tata acel individ)
cum pot sa ma apar?
nu stiu daca este sau nu copilul meu
testul adn este recunoscut in instanta?
pot cere sa se faca acest test? sau pot refuza sa fac acest test?
si cam cat costa un proces pt stabilirea paternitatii?
multumesc!