Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pierderea dreptului de tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pierderea dreptului de tata

Buna ziua,

O amica a nascut un copil acum 10 luni, la nastere pe certificatul de nastere la tata a aparut prietenul ei de cumun acord intre ei.
Acum amica s-a razgandit, cum poate sa-l stearga pe presupusul tata din certificatul micutei, ea sustinand ca acesta nu este tatal natural, iar el nici nu vrea sa auda ca nu este el si refuza sa faca un test de paternitate.
multumesc!!
Mama copilului poate introduce o actiune in contestarea recunoasterii de paternitate.
Conform legii, recunoasterea paternitatii care nu corespunde adevarului poate fi contestata de catre orice persoana interesata. Daca actiunea in contestare se face de catre mama copilului sau de insasi copilul recunoscut sau de catre descendentii lui, dovada paternitatii o are autorul recunoasterii sau mostenitorii sai.