Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil- paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil- paternitate

Buna ziua am o antrebare
Am o fetița de 2 luni și mi-am dat seama k nu e a prietenului meu am trecuto pe numele lui acum as putea sa schimb certificatu și trec p numele meu
Ajutatima cu un răspuns a rog
Cum v-ați dat seama? Pur și simplu? Se poate face o acțiune de tagada paternitatii în instanta .
Numai cu instanta și dacă tatăl natural nu vrea și recunoasca
Actiunea nu e de tagada de paternitate, ca nu sunteti casatorita cu tatal copilului, ci contestati recunoasterea care nu corespunde adevarului, in drept va intemeiati cererea pe art 420 ncc
Numai in instanta rezolvati, se va face test de paternitate.

Art. 420
Contestarea recunoaşterii de filiaţie
(1) Recunoaşterea care nu corespunde adevărului poate fi contestată oricând şi de orice persoană interesată.
(2) Dacă recunoaşterea este contestată de celălalt părinte, de copilul recunoscut sau de descendenţii acestuia, dovada filiaţiei este în sarcina autorului recunoaşterii sau a moştenitorilor săi.

Detalii: [ link extern ]

Daca veti contesta, rezultatul va fi ca acel copil nu va mai avea tata. Daca vreti sa il aiba pe tatal natural si acela nu vrea sa recunoasca copilul, va asteapta alt proces , de stabilire a paternitatii.
Buna seara,
Printr-o actiune contestare a recunoasteri filiatiei conform art. 420 C.Civ. si test ADN!
ATENTIE, testul ADN este destul de scump si NU MINTE!
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns