avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil- paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil- paternitate

Buna ziua am o antrebare
Am o fetița de 2 luni și mi-am dat seama k nu e a prietenului meu am trecuto pe numele lui acum as putea sa schimb certificatu și trec p numele meu
Ajutatima cu un răspuns a rog
Cum v-ați dat seama? Pur și simplu? Se poate face o acțiune de tagada paternitatii în instanta .
Numai cu instanta și dacă tatăl natural nu vrea și recunoasca
Actiunea nu e de tagada de paternitate, ca nu sunteti casatorita cu tatal copilului, ci contestati recunoasterea care nu corespunde adevarului, in drept va intemeiati cererea pe art 420 ncc
Numai in instanta rezolvati, se va face test de paternitate.

Art. 420
Contestarea recunoaşterii de filiaţie
(1) Recunoaşterea care nu corespunde adevărului poate fi contestată oricând şi de orice persoană interesată.
(2) Dacă recunoaşterea este contestată de celălalt părinte, de copilul recunoscut sau de descendenţii acestuia, dovada filiaţiei este în sarcina autorului recunoaşterii sau a moştenitorilor săi.

Detalii: [ link extern ]


Daca veti contesta, rezultatul va fi ca acel copil nu va mai avea tata. Daca vreti sa il aiba pe tatal natural si acela nu vrea sa recunoasca copilul, va asteapta alt proces , de stabilire a paternitatii.
Buna seara,
Printr-o actiune contestare a recunoasteri filiatiei conform art. 420 C.Civ. si test ADN!
ATENTIE, testul ADN este destul de scump si NU MINTE!
Ultima modificare: Vineri, 21 Iulie 2017
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cererea efectuãrii testului de paternitate dupa 14 ani paramore paramore Bună! Se poate cere de către tată efectuarea unui test de paternitate dacă minorul a împlinit deja vârsta de 14 ani? Copilul a fost conceput ... (vezi toată discuția)
Test de paternitate Adipetre94 Adipetre94 Buna ziua de curand fosta prietena a nascut.stiu ca este capilu meu dar nu ma lasa sa-l vad ne-am certat si nici nu vrea sa ma vada.Avand in vedere ca sta cu ... (vezi toată discuția)
Tagada paternitate Ryel Ryel Buna ziua, V-as ruga sa imi spuneti daca proba testimoniala e acceptat in situatia urmatoare: Sotul actual al mamei a recunoscut la starea civila un ... (vezi toată discuția)