avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate RamonaBrodo

Activitate RamonaBrodo

Răspuns la discuția Inundat de vecin
Stiu ca este vechi acest mesaj, dar tocmai ma aflu in aceeasi situatie ca si dumneavoastra. Cum ati rezolvat? Multumesc
Răspuns la discuția Inundat de vecin
Stiu ca este vechi acest mesaj, dar tocmai ma aflu in aceeasi situatie ca si dumneavoastra. Cum ati rezolvat? Multumesc
Răspuns la discuția Divorț cu minor
Am editat mesajul. Mulțumesc.
Divortez de soțul meu cu care am un băiețel minunat de 5 ani. El este in străinătate si nu dorește sa plătească pensie alimentara, amenintandu-ma ca se întoarce in România si ca va lucra la negru. In același timp nu vrea sa imi acorde nici custodia totala spunând ca nu va niciodată de acord cu ceva ce îmi doresc eu pentru copil. Asta doar de "ciuda" ca eu vreau sa divortez. Eu îmi doresc ca el sa păstreze relația cu fiica noastră dar singura nu ma voi descurca cu creșterea ei :( Am luat in calcul eventuala mutare in străinătate după divorț dar nu vreau sa plec fără copil, iar el nu imi va da niciodată procura de a ieși cu el
din țara. Ce opțiuni am? Va mulțumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu Legi concrete pentru a face o a sesizare privind amplasarea ghenelor de gunoi chiar langa blocul nostru din Arad.
Mentionez ca aceste ghene de gunoi sunt efectiv lipite de lateralul blocului unde nu exista ferestre dar se aduna sobolanii si mirosul este insuportabil acum ca a venit vara.
Multumesc
PS: Eventual daca ati avea si un model de sesizare v-as fi recunoscoare din plin!
Ma intereseaza Legea, un articol sa le pun in fata angajatilor de la ANAF. Am acceptat datoria dar nu am cum sa o platesc in termen de 30 zile. Notarul mi-a spus initial ca dupa ce obtin Certificatul de mostenitor datoria va trece pe CNP-ul meu, iar apoi pot sa cer esalonarea platilor pentru a nu fi executata silit sau cu poprire pe conturi. Multumesc

Buna ziua, recent am facut succesiunea in urma careia am devenit proprietra unui apartament. Pe Certificatul de mostenitor s-au trecut si datoriile catre ANAF ale defunctei. La Biroul notarial mi s-a spus ca am termen de 30 de zile de a intregistra Certificatul de mostenitor a ANAF iar acea datorie va trece pe CNP-ul meu, fiind unic mostenitor. Dar cei de la ANAF nu doresc sa transcrie nimic pana nu achit toata datoria:O. Eu nu dispun de acei bani, este o suma destul de mare, dar nici nu as dori sa fiu amendata pentru nerespectarea termenuluiX-(
Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac in acest caz? Multumesc!
Multumesc! O zi buna tuturor!
Va multumesc pentru raspuns. Situatia este la fel si in cazul in care voi accesa un credit ( fiind inca casatorita) la banca pentru achita taxele de succesiune?
Bineinteles eu voi fi cea care va achita ratele.
Multumesc
Buna seara.

In viitorul apropiat urmeaza sa fac succesiunea casei mostenite de la parintii mei. Intre timp as dori si sa divortez de sotul meu care ma ameninta ca daca o fac isi va cere partea din a mea mostenire. Are acest drept?:(
Multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.