avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Activitate gabydinca

Activitate gabydinca

am si eu o mica problema,in luna noiembrie 2011 am fost depistat de catre ITM cu o persoana care desfasura activitate de muncitor faar a avea incheiat contract de munca;fiind amendat cu suma de 10.000lei. am facut contestatie dar am pierdut .intrebarea mea este dak pot plati pot plati esalonat si dfak da ce trebuie sa fac mai exact , mentionez ca am o intreprindere individuala ,va multumesc anticipat
am infiintat un ii acum 2 luni iar acum 2 zile ca urmare a unei campanii nationale am fost depistat cu un muncitor care era in prima zi de munk a lui ,iar eu nu apucasem sa ii fac vreun contract de angajare
.k urmare am fost chemat la itm a 2 zi q toate actele ,si prezentandu-ma m-am ales cu o amenda de 100 de milioane .intrebarea mea este dak exista vreo cale prin care sa scap de amenda. va multumesc anticipat


Discuție Cod penal
as dori dak se poate sa dezvolt cateva articole din codul penal,respectiv articolele 38,76,81,86,90si 91.va multumesc anticipat


Răspuns la discuția conducere fara permis
Da.In anul 2000 am fost eliberat.In primavara trecuta am fost depistat la un interval de o saptamana de 2 ori, rezultand acest dosar penal.Eu nu-mi duceam copii la scoala cu masina ,duceam diverse persoane contra cost pe o distanta de 12-15 km
.Sa-nteleg ca nu se poate discuta de o condamnare cu suspendare
Răspuns la discuția conducere fara permis
stiu k pedeapsa se incadreaza intre 1-5 ani.dar eu am declarat k am fost fortat de imprejurare,neavand bani pentru a-mi trimite copii la scoala,k sunt singurul intretinator de familie si k am scoala de soferi facuta dar neterminata.articolul 320 indice 1 nu ma ajuta la nimik?ce ai vrut sa spui prin ''recidivist insa nu la un nivel asa mare k tine''?
Buna seara, am o singura intrebare ,relativ usoara.Am fost depistat de 2 ori conducand masina pe drumurile publice fara a poseda permis de conducere.La ce pedeapsa ma pot astepta tinind cont ca m-am liberat din penitenciar in anul 2000 fiind condamnat tot pentru aceeasi fapta.Va multumesc anticipat