avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1572 soluții astăzi
Forum Activitate casablanca-evenimente

Activitate casablanca-evenimente

Răspuns la discuția Plata zile libere
nu este vorba de compensarea cu timp liber. Orele din ziua libera deoarece nu se fac,nu se platesc. Nu cred ca este corect sa se retine din bani pentru zilele libere legale, atata timp cat Codul muncii spune ca zilele libere legale sunt platite de angajator,in acest caz de la bugetul statului. Personalul auxiliar din invatamant, desi in acele zile nu vine la scoala, nu are afectat salariul, dar profesorilor li se taie orele din ziua respectiva pe motiv ca nu se fac. profesorii nu lipsesc in acele zile decretate libere pentru ca vor,si in acest caz o zi libera data de guvern,din cadou se transforma in pedeapsa. La nici o alta categorie sociala nu se intampla asa ceva. Va rog sa ma lamuriti pt ca sunt zile cand pierd datorita acestui sistem de calcul bani din salariu si nu mi se pare corect.
Sunt profesor la un liceu. cum se platesc orele din zilele declarate "zile libere legale"? Care este modul de calcul si legea care reglementeaza aceasta?
Buna ziua,
sotul meu decedat avea o suma de bani in cont,bani stransi pe parcursul a 20 de ani de casnicie.La un moment dat a trecut la clauza pe fiica sa din alta casnicie,care in ziua decesului a retras toata suma. Aceasta suma poate fi adusa la masa succesorala?
Răspuns la discuția administrator firma
cum se face angajarea si plata? Prin contract si carte de munca sau cu dividente la sfarsitul anului? Daca mai lucrez si in alta parte nu depasesc norma de lucru,cele 40 de ore pe saptamana, impusa de codul muncii?
Daca sunt administrator firma pot sa fiu si angajat part time?
Multumesc,
daca seara mai ramane marfa ( de ex flori, caci despre ele este vorba)cu ce document le aduc inapoi in magazin si cum fac raportul zilnic?Trebuie un raport separat pentru al doilea punct de lucru sau centralizez toate datele intr-un singur raport de gestiune zilnic?
Cu ce documente pot sa transfer marfa de la un punct de lucru la altul,zilnic.