Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administrator firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administrator firma

Daca sunt administrator firma pot sa fiu si angajat part time?
Da puteti fi angajat la firma chiar daca sunteti si asociat unic.
cum se face angajarea si plata? Prin contract si carte de munca sau cu dividente la sfarsitul anului? Daca mai lucrez si in alta parte nu depasesc norma de lucru,cele 40 de ore pe saptamana, impusa de codul muncii?
Sa ne lamurim.Dvs.sunteti si asociat si administratorul firmei?
Angajarea se face prin incheierea unui contract de munca intre dvs.pers.fizica si societate.
Dividendele nu au legatura cu angajarea dvs.Dividendele se distribuie la asociati.
Daca nu sunteti angajat atunci la suma dividendelor in afara impozitului de 16% datorat asupra dividendelor se aplica si o cota de 5.5% pentru contributia de asigurari de sanatate.